برای نخستین‌بار در دانشگاه‌های کشور؛ هیترهای الکتریکال با توان بالا و ضد انفجار ساخته شد

 

عضو هیئت علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت از ساخت هیترهای الکتریکال با توان بالا و ضد انفجار در این دانشگاه خبر داد.
علیرضا الهامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در رشت عنوان کرد که هیترهای الکتریکال با توان بالا و ضد انفجار برای نخستین‌بار میان مجموعه‌های دانشگاهی کشور، توسط تیم فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت با نظارت این‌جانب ساخته شد.

وی گفت: ساخت این نوع از هیترها به‌دلیل استفاده از آنها در محیط‌های آلوده گازی، پیچیدگی‌ها و ملزومات خاص خودش را دارد و به همین دلیل تعداد سازندگان این نوع از هیترها در کشور انگشت‌شمار هستند که خوشبختانه به همت اعضای توانمند هیئت‌علمی توانستیم به نکته‌ای از تکنولوژی ساخت این نوع از هیترها دست پیدا کنیم.

عضو هیئت علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت افزود: امروزه در مجموعه‌های پتروشیمی برای رسیدن به یک محصول از خوراکی مانند میعانات گازی از تجهیزاتی مانند پمپ‌ها و راکتورها و مبادله‌کن‌های حرارتی برای انجام فرآیندی تعریف شده در کنار هم قرار می‌گیرند، در این میان، مبادله‌کن‌های حرارتی نقش مهمی در فرآیند گرم‌کردن و یا سردکردن سیال عبوری به‌منظور رسیدن به یک دمای طلایی برای انجام واکنش شیمیایی ایفا می‌کنند.

 

 

به گفته الهامی، هیترهای ساخته شده در محیط‌های گازی و خورنده باید مقاوم به خوردگی شیمیایی و مقاوم به ضربه باشند.

وی با تأکید بر اهمیت ساخت این هیترها اظهار کرد: مبدل‌های حرارتی الکتریکال با استفاده از جریان برق، حرارت مورد نیاز واکنش را تأمین کرده و از آنجا که محیط و سیال عامل غالباً گازی شکل و قابل انفجار است، لازم است این مبادله‌کن‌های حرارتی به‌صورت ضد انفجار ساخته شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی رشت بیان کرد که تاکنون دو دستگاه از این هیترها برای گرمایش نیتروژن در ظرفیت هر کدام  ۱۲۰ کیلووات برای یکی از پتروشیمی‌های کشور ساخته، تست و تحویل شده‌اند.

کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود می باشد
اجرا و پشتیبانی توسط: شرکت نوید ایرانیان