جاذبه های گردشگری، تفریحی

 

ساحل زيباي چاف و چمخاله

یکی از آثاری که اخیرا بنا گردیده و از آثار دیدنی لنگرود به شمار میرود،مجتمع جهانگردی چاف چمخاله است این بنا که در 15 کیلومتری شهر لنگرود و در کنار رودخانه ای که مسیر آبش به طرف دریا است،قرار دارد.اراضی محدود این مجتمع 110 هکتار است که در مرحله اول احرای ساختمانی آن در 40 هکتار متر مربع بوده که جمعا 22000 متر مربع وسعت زیر بنای آن بوده و یک میلیون متر مربع نیز فضای محوطه سازی شده دارد.این مجتمع دارای 41 دستگاه ویلا،30 مهمانخانه،2 بلوک آپارتمانی، و همچنین دارای یک ساختمان اداری و یک سینما و تأسیساتی ورزشی مانند استخر شنا و یک درمانگاه استو از آبانماه سال 1261 در اختیار سپاه گیلان است و اخیراً سپاه مجدداً آن را در اختیار سازمان جهانگردی قرار داده است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود- ساحل زيباي چاف و چمخالهدانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود- ساحل زيباي چاف و چمخالهدانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود- ساحل زيباي چاف و چمخاله

 تالاب زیبا و طبیعی کیاکلایه با انواع پرندگان دریایی و بوستان تفریحی فجر که در قسمتی از تالاب ایجاد گردیده است .

تالاب كياكلايه يكي از غني‌ ترين تالاب هاي استان گيلان به لحاظ   تنوع گونه ‌هاي حياتي بوده و در جذب گردشگر و افزايش درآمد اقتصادي حاشيه نشينان   و حفظ محيط زيست طبيعي داراي اهميت و توان بالايي است.

تالاب كياكلايه يكي از غني‌ ترين تالاب هاي استان گيلان به لحاظ تنوع گونه ‌هاي حياتي بوده و در جذب گردشگر و افزايش درآمد اقتصادي حاشيه نشينان و حفظ محيط زيست طبيعي داراي اهميت و توان بالايي است.
اين تالاب از پتانسيل هاي اكوتوريستي شهر لنگرود است كه در شرايط پايكوهي با ظرفيت بالاي گردشگري در مسير جاده ترانزيت شمال قرارگرفته است.

تالاب كياكلايه لنگرود در نظر حاشيه نشينان به واسطه تأمين آب زراعي و كم و زياد شدن آب در طول فصل، معروف به استخر كياكلايه است، با توجه به جريان طبيعي آب و وجود شرايط تالاب طبيعي از گذشته زمين شناسي ناحيه، پس روي آب درياي خزر و شرايط تالابي در حال حاضر، واژه تالاب براي اين استخر به كاربرده مي شود.
مساحت اين تالاب حدود 300 هكتار بوده از يك طرف به شهر لنگرود و محور ترانزيتي رامسر - رشت و از سه طرف ديگر به شاليزارها و در فاصله اندكي با كوهپايه ها و با چشم اندازي زيبا قرار گرفته است.
با توجه به اينكه تالاب توان گسترش فضاي فيزيكي در اطراف خود را دارد مي تواند در افزايش اشتغال، درآمد اقتصادي، همچنين حفظ محيط زيست و با گذران اوقات فراغت نواحي شهري و اطراف خود، تأثير فراواني داشته باشد.
بدين ترتيب اين موضوع به خوبي نشان مي دهد كه از نظر پتانسيل اكوتوريستي، تالاب كيا كلايه لنگرود در 9 ماه از سال قابليت استفاده توريستي داشته و با اجراي پروژه هاي مناسب و برنامه ريزي مطلوب، بهره برداري اقتصادي مناسب را به همراه دارد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود- تالاب زیبا و طبیعی کیاکلایه دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود- تالاب زیبا و طبیعی کیاکلایه

لیلاکوه خواستگاه دوستان طبیعت

دامنه‌های این کوه امروزه تبدیل به قطب قهوه‌خانه‌ای گیلان شده است. مسیر لیلا کوه در ابتدای لنگرود و میدان فرمانداری، سمت راست ،اولین خیابان از سمت لاهیجان است،معروفترین قهوه خانه لیلاکوه نیز دیشلمه است.
به گفته ی یکی از اهالی ؛ اگر از من "حسن زاده لیله کوهی " بپرسید لیله کوه کجاست؟ تا وجب به وجب خاک کوه های آنجاراتا پشت کوه های دیلمان و شیطان کوه برایتان ترجمه کنم. از کنار میدان لیله کوه که به چپ می پیچید از کنار دیشلمه می گذرید . علی آباد و ملات و کومله و بعد زیبائی های آن طرف کوه لیله کوه یعنی اطاق ور (اطاقور) و در نهایت خرما بهشت پنهان ایران را می توانید ببیند. مسحور شدگان آن خطه بسیارند. کوه های سر سبز شالیزار و رودخانه پر از ماهی همه در کنار هم جمع اند.
وی می گوید ، لیلا کوه غلط است و «لیله کوه» ، صحیح است. و برخی هم معتقدند ، ليلا كوه برگرفته از نام« لياشاه» مي باشد. لياشاه ، مترادف با واژه های اسمی دخترانه ی « لكو شاه» ، یا پادشاه دختران و یا «شاه دختر» ، است . برخی هم « لياشاه» را دختر يكي از پادشاهان باستاني شرق گيلان می شناسند، كه دلاوري هايش در نبرد با اعراب هنوز هم در كتاب هاي تاريخ به يادگار مانده است

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود- لیلاکوه خواستگاه دوستان طبیعت

 

پل خشتی:

 پل خشتی لنگرود «خشته پل» يا «خشته پورد» که مربوط به دوره ایلخانیان است. این پل «راه پشته» را به مرکز شهر متصل می‌کند.

این پل روی رودخانه ای که لنگرود نام دارد و آب آن از یکی از نهرهای سفیدرود است،و از میان داخل شهر می گذرد، بناء شده است.طول این پل بالغ بر 37 متر است و عرض آن 5/4 متر و ارتفاع بلندترین نقطه پل از سطح رودخانه 70/9 سانتی متر است. که دو قسمت شهر فشکالی محله را به راه پشته متصل می سازد.این پل را شخصی به نام (حاجی آقا پرد) ساخته و بنابر روایتی پل مزبور در محل پل قدیمی بدستور حاجی آقا بزرگ منجم باشی، در زمان سلطنت فتحعلی شاه، ساخته شده است.و در کتاب (دارالمرز ولایت ،گیلان،رابینو) در مورد این پل چنین آمده است:

پل خشتی لنگرود،پلی که با آجر و ساروج ساخته شده و دارای دو دهانه فراخ برای عبور کشتی است،37 متر طول و12 متر ارتفاع دارد و مربوط به دوران صفویه است،گو آنکه بعضی به عهد تیموری نسبت می دهند ولی سندی در این باره در دست نیست.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود- پل خشتی لنگرود دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود- پل خشتی لنگرود

 

 

 

 

کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود می باشد
اجرا و پشتیبانی توسط: شرکت نوید ایرانیان