اماکن زیارتی

 

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود- بقعه آقا سید محمد معروف به سفید آستانه لنگرود

بقعه آقا سید محمد معروف به سفید آستانه لنگرود

 

 معرفی مساجد، امامزادگان و توصیف بقاع در لنگرود:

 معرفی مساجد لنگرود:

 مسجد یکی از نمودهای مکتب اسلام به شمار می رود که برای نخستین با سنگ بنای آن را پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت رسول اکرم (ص) در مدینه منوره بنیان نهاد،تا جایگاهی برای راز و نیاز و تعظیم در پیشگاه حضرت حق جل سبحانه،و مدرسه علم و ادب، و کانون وحدتی میام مسلمین و محل پناهگاه دردمندان و مستمندان گردد.

 مسجد جامع

 از مساجد زیبا و پر جمعیت این شهر است،این مسجد که در وسط شه واقع شده ار آثار قدیمی است که چندین مرتبه تجدید بنا گردیده و سابقا در کنار مسجد،حوزه علمیه نیز بوده و در زمان رژیم منفور پهلوی از بین رفته.این مسجد محل تجمع و میعادگاه عاشقان الله است،و مراسم مختلف در این مسجد برقرار می گردد.

 مسجد حاجی علی(معروف به مسجد بازار):

 این مسجد که در وسط بازار و نزدیک به میدان اصلی شهر واقع شده.دارای دو مناره است.

 مسجد امینی (معروف به مسجد شهداء)

 این مسجد از مساجد قدیمی شهر است که در وسط شهر نزدیک به میدان اصلی (میدان انقلاب) واقع است.در این مسجد تصاویر مربوط به تمامی شهدای لنگرود نصب شده که جلوه ای خاص به این مسجد داده است.

  مسجد حقیقت جو

 این مسجد در سرراه جاده لنگرود به چمخاله واقع استو توسط شخصی بنام حاجی محمد حقیقت جو در سال 1348 ه.ش ساخنه شده است. این مسجد دارای گنبد و دو مناره زیبا می باشد.

 مسجد کاسه گر محله (کاسگر محله)

 از مساجد قدیمی شهر که چند بار تجدید بنا گردید،و صاحب کتاب (از آستارا تا استارباد) در 30 سال پیش از این مسجد نام می برد و می نویسد که:(این مسجد قدمت قدیمی دارد خصوصا درهای مسجد،که مربوط به سال 1290 ه.ش می شود.

 مسجد انزلی محله (معروف به مسجد اشکوری)

 از مساحد بسیار قدیمی شهر،که حضرت آیه الله سید موسی اشکوری،25 سال در این مسجد اقامه جماعت می کرده این مسجد در کنار رودخانه و بر سرراه،راه پشته به انزلی محله واقع شده است.

 مسجد گلشن جنب حوزه علمیه

 از مساجد قدیمی شهر،که در کنار حوزه علمیه صاحب الزمانی لنگرود،در محله راه پشته واقع است و از مساجد قدیمی شهر است.

 
 واز دیگر مساجد این شهر که می توان نام برد عبارتند از:مسجد امام حسن مجتبی(ع) واقع در جاده چمخاله،مسجد چالکیاسر،مسجد قصاب محله،مسجد آسیدعبدالله،مسجد آسید حسن کیا،مسجد کیاکلایه،مسجد ابوالفضل (ع) در انزلی محله،مسجد صاحب الزمانی واقع در آنسرمحله،مسجد مهدویه در انزلی محله،مسجد ابوالفضل (ع) مختص به ترکهای مقیم لنگرود در انزلی محله.

  بر حسب آمار به دست آمده در شهرستان لنگرود حدود 145 مسجد وجود دارد.

 معرفی امامزادگان و توصیف بقاع در لنگرود:

   بقعه متبرکه (آقاسید حسین کیا)

این بقعه که راسته ماهی فروشان و در جنب سماک کوچه در فشکالی محله لنگرود است،دارای عظمت و احترامی است که عاشقان اهل بیت عموما،برای زیارت وعتبه بوسی به این مکان می آیند.(آقا سید حسین کیا)از فرزندان سید علی کیا و از ابنای امام موسی کاظم (ع) می باشد.حرم بقعه (آسید حسین) دارای دو گنبد مدور است که گرداگرد گنبد از داخل آن با ابیاتی از محتشم کاشانی وبا کلمات (یا اباعبدلله الحسین ادرکنی) و بسم الله الرحمن الرحیم)با خط نستعلیق به زیور طبع آراسته شده است.

بقعه دوازده تن از سلسله کیائی در روستای ملاط

این بقعه که در روستای ملاط لنگرود در 5 کیلومتری این شهر واقع شده،دوازده قبر مزبور در دو ردیف در این بقعه قرار دارد.در یی از قبرهای ردیف غربی دو تن پهلوی یکدیگر دفن شده اند،و در هر یک از مابقی قبرها یک تن آرمیده اند و منظره جالب توجهی دارد.مجموع افرادی که در این بقعه آرمیده اند به دوازده نفر می رسدو به همین مناسبت این بقعه را (دوازده تن ) می گویند.

بقعه سید ابراهیم و میر ابوالحسن در کومله

بنای اصلی بقعه به درازی ده متر و پهنای 5/5 متر است.و ایوانی دارد به پهنای 5/2 متر است.قبر این دو بزرگوار در وسط بنا به درازی 2 متر و پهنای یک متر و هفتاد سانت است،در سال 1344 ه.ش یکبار این بناء را نوسازی کرده اند و قبرستان قدیمی عمومی در اطراف بقعه بود که امروزه سنگ و اثری ندارد.

بقعه آقا سید محمد رکج محله لنگرود

این بقعه متبرکه در یک محوطه بازی نزدیک مزار شهدا (وادی لنگرود)قرار دارد.که در حیاط بقعه درختان سربه فلک کشیده است که نشان از استقامت و استواری دارد.

بقعه آسید خلیل واقع در اول راه پشته لنگرود

این بقعه متبرکه که در مسیر راه پشته و نزدیک به پل بتونی قرار دارد،بنای این بقعه در حال مرمت و باز سازی می باشد که با وجود گذشت بیش از چندین سال متاسفانه به همان شکل ناقص و نیمه کاره مانده است.در حیاط بقعه در مسیر خیابان درختان آزاد بلندی دیده می شود که دارای قدمت زیادی می باشد.بقعه دارای (علم) و هیئتی است و در ایام شهادت سرور شهیدان اباعبدلله الحسین (ع) در ماه محرم مراسم با شکوهی دارند.

بقعه آقا سید محمد معروف به سفید آستانه لنگرود

این بقعه شریف در محله کیاکلایه در مسیر جاده لنگرود به رودسر قراردارد.بقعه دارای ضریحی بسیار زیبا و گنبد مدور که اخیرا بازسازی شده،و چند نفر کار تولیت و خدامی را در این بنای مزبور انجام میدهند.درب ورودی بقعه در قسمت شمالی است،منای مذکور در وسط بلوار شهر است که یکی از آثار دیدنی و از مناظر جالب و مورد توجه افراد و مسافران این مسیر می باشد.

بقعه های دیگر شهرستان لنگرود عبارت است :

1)بقعه آقاسید عبدالله واقع در محله آسید عبدلله لنگرود.

2)بقعه بی بی زینب واقع در اول جاده جمخاله لنگرود.

3)بقعه آقا سید محمد واقع در کلیدبدلنگرود.

4)بقعه آقا سید محمد واقع در سبز میدان لنگرود.

5)بقعه آقا سید علی کیا واقع در آنسرمحله لنگرود.

6)بقعه آقا سیدرضا واقع در چالکیاسر لنگرود.

7)بقعه آقا سید علی کیا واقع در روستای قلضی محله.

8)بقعه آقا سید خلیل واقع در عطاکوه (اتکوه).

9)بقعه آقا سید غفور واقع در شلمان.

10)بقعه آقاسید خرم کیا واقع در روستای لوکلایه  وتالش محله

11) بقعه آقاسید احمد/ جليل/وخانم هوري واقع در روستای تالش محله

مجموعا در شهرستان لنگرود 41 بقاع متبرکه وجود دارد.متأسفانه بعد از گذشت دو دهه از عمر انقلاب اسلامی که زمان نشر وبسط فرهنگ اسلام ناب محمدی (ص) است،هیچ توجه و تبلیغی نسبت به این امامزادگان صورت نگرفته و اینان همچنان گمنام و به صورت پراکنده در مرز و بوم کشورمان مانده اند

 

کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود می باشد
اجرا و پشتیبانی توسط: شرکت نوید ایرانیان