مولفه های کلیدی باید اولویت اهداف فرهنگی باشد/ باید اهداف فرهنگی را از طریق اقطاب اثرگذار تقویت کنیم

 

دکتر جهان بین در نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی:
دومین نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی واحدهای مراکز استان و واحدهای مستقل دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست دکتر جهان‌بین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دومین نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی واحدهای مراکز استان و واحدهای مستقل دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز به ریاست دکتر فرزاد جهان‌بین معاون فرهنگی و دانشجویی و با حضور دکتر محمدمهدی فداکار معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

دکتر جهان‌بین در ابتدای این نشست با تسلیت ایام فاطمیه و بزرگداشت شآن و منزلت حضرت فاطمه زهرا(س)، به تبیین مدل کاری معاونت فرهنگی و دانشجویی پرداخت و گفت: مدل این معاونت، «مدیریت فرهنگ با تحقق، تثبیت و ارتقای مولفه‌های کلیدی از طریق اقطاب اثرگذار به صورت برنامه‌ریزی یکپارچه توزیع شده» است .

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: معاونان فرهنگی و ‌دانشجویی واحدهای دانشگاهی باید اولویت‌های خود را براساس مولفه های کلیدی انتخاب کنند. به عنوان نمونه؛ برای رفع سه معضل اجتماعی اعتیاد، بیکاری و طلاق، ایجاد اشتغال اولویت است، چرا که اشتغال منجر به رفع بیکاری شده و جوانی که مشغول کار باشد، کمتر به سمت اعتیاد سوق پیدا کرده و بخش اعظمی از طلاق‌هایی که به دلیل مسائل اقتصادی و اجتماعی صورت می‌گیرد، رفع خواهد شد. بنابراین با این الگو، مولفه های کلیدی باید اولویت فعالیت‌های فرهنگی باشد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه هدف نهایی انقلاب اسلامی، تحقق تمدن نوین اسلامی است، خاطرنشان کرد: مراحل تحقق تمدن نوین اسلامی را می‌توان در ۵ مرحله انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و در نهایت تمدن اسلامی خلاصه کرد. به این ترتیب، انقلاب اسلامی منجر به خلع ید از نظام طاغوت و بسط ید برای ولی الهی شده و نظام اسلامی نیز هندسه کلی دولت اسلامی را مشخص می‌کند. دولت اسلامی هم با ایجاد ساختارها، نرم‌افزارها و کارگزارهای اسلامی، شرایط ایجاد جامعه اسلامی را مهیا می‌کند تا در نهایت با تکثیر الگوی اسلامی از طریق جامعه اسلامی، تمدن نوین اسلامی محقق شود.

دکتر جهان‌بین ادامه داد: جز با اسلامی شدن دولت، جامعه اسلامی نمی شود و البته بدون آنکه اجمالا جامعه، اسلامخواه نباشد دولت اسلامی، امکان وجود و استمرار پیدا نمی کند. همینجا مولفه هایی زاده می شوند. اعتقاد به آمیختگی دین و سیاست، توجه به عقلانیت، افزایش اعتماد به نفس جوانان، ایجاد بینش تمدنی، نگاه بلند و آرمانی و چارچوب‌مندی است و ایستادگی جامعه، پای انقلاب اسلامی منوط به تحقق این مولفه هاست و برنامه هایی که طراحی می کنیم باید بتوانیم مولفه ها را از طریق اقطاب محقق کنیم.

در ادامه این نشست، دکتر سیدکاظم یکانی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، ضمن جمع بندی کارگروه اداره کل فرهنگی و اجتماعی، گزارشی از روند برگزاری جشنواره نشریات دانشجویی، برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و دیگر موضوعات مربوط به این اداره کل را ارائه کرد.

دکتر علیرضا صامت مدیرکل امور دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز گزارشی از موارد پیشنهادی برای اصلاح شیوه‌نامه شورای انضباطی دانشگاه آزاد اسلامی ارائه کرد و مقرر شد؛ موضوعات پیشنهادی جمع‌بندی و تصمیم‌گیری نهایی در خصوص آن انجام شود.

مهندس روزبهانی مدیرکل تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی هم در ادامه برنامه‌های نوبت صبح این نشست، گزارشی از وضعیت تشکل‌های فعال و غیرفعال دانشجویی و اساتید ارائه کرد و گفت: سامانه جمع‌آوری و دستیابی به اطلاعات تشکل‌های سیاسی و اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی شده و تاکنون اطلاعات ۱۳۹ تشکل دانشجویی و ۶۱ تشکل استادی در سامانه بارگذاری شده و انتظار داریم استان‌ها هرچه سریع‌تر نسبت به تکمیل اطلاعات این تشکل‌ها اقدام کنند.

همچنین در آخرین برنامه نوبت صبح دومین نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فداکار معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه به تبادل نظر و پرسش و پاسخ با معاونان فرهنگی و دانشجویی واحدهای مراکز استان و واحدهای مستقل دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت.

کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود می باشد
اجرا و پشتیبانی توسط: شرکت نوید ایرانیان