01:00 چهارشنبه 1398/04/26

کلیشه‌اندیشی مهمترین مانع نظریه‌پردازی در حوزه و دانشگاه است

آیت‌الله رشاد در کنگره کرسی‌های نظریه‌پردازی:
رئیس هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره گفت: کلیشه‌اندیشی بزرگ‌ترین و عمیق‌ترین مانع نظریه‌پردازی در حوزه و دانشگاه به شمار می‌رود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، آیت‌الله علی‌اکبر رشاد در سومین «کنگره کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره در چهل سالگی انقلاب اسلامی» که صبح امروز در واحد تهران مرکزی برگزار شد، با قدردانی از میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی برای برگزاری این کنگره، با بیان اینکه بیش از یک دهه زمان صرف شده تا کرسی‌های نظریه‌پردازی در کشور شناخته و پذیرفته شود، گفت: در ابتدا تهمت‌ها و افتراهایی به هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی زده می‌شد و اعلام می‌شد که این هیأت قصد نظارت بر نظریه‌پردازی دارد. هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی نهادی علمی، انقلابی و بی‌طرف است.

رئیس هیات حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره اظهارداشت: بنده در مصاحبه‌ای که سالهای قبل داشتم، ۴۶ مانع برای اندیشه‌ورزی را مطرح کرده‌ام، اما بزرگ‌ترین و عمیق‌ترین موانع، بر سر راه نظریه‌پردازی، کلیشه‌اندیشی است که متأسفانه در حوزه و دانشگاه‌ها نیز وجود دارد.

وی افزود: علیرغم اینکه دانشگاهیانی متعهد، انقلابی، متدین، دلسوز، هدف‌دار و دارای احساس مسئولیت داریم، اما غالب این افراد نتوانسته‌اند از زندان کلیشه خارج شوند.

رئیس هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی خاطرنشان کرد: سلسله ابزارها، سنت‌ها و عرفیات که بسیاری از آنها جلوه علمی پیدا کرده و علامت و نهاد علم شده، الزامات کلیشه‌اندیشی شده است.

آیت الله رشاد اظهار داشت: مقام معظم رهبری بارها فرموده‌اند که آثار علمی را به بیرون ارجاع ندهیم تا دیگران مرجع تأیید آن باشند، اما در بسیاری از مواقع می‌بینیم که ارتقای اعضای هیأت علمی براساس مقاله ISI است که این موضوع خود نوعی کلیشه‌اندیشی است. بسیاری از نظریه‌های تاریخ‌ساز و تحول‌آفرین وجود دارد که حتی یک ارجاع نیز به آنها نشده است.

وی در ادامه تأکید کرد: تا زمانی که از زندان کلیشه خارج نشویم، نمی‌توانیم نظریه‌پردازی کنیم.

آیت الله رشاد تصریح کرد: در حوزه‌های علمیه نیز گاهی با مشکل اجتهاد تقلیدی مواجه می‌شویم که باید این رویه اصلاح شود. یک تفاوت میان حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها این است که در حوزه‌های علمیه قله اجتهاد برای طلبه‌ها تعریف می‌شود که بر اساس آن باید نظریه‌پردازی داشته باشند، اما در دانشگاه‌ها نقطه نهایی برای دانشجویان مشخص نشده است. دانشجو باید یاد بگیرد چگونه فکر کند و اگر اینگونه باشد، موضوع تولید علم در کشور به طور کامل محقق خواهد شد.

اوقات شرعیIslamic Azad University, Langarud - Google Plus Islamic Azad University, Langarud - Aparat Channel Islamic Azad University, Langarud - Instagram

کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود می باشد
اجرا و پشتیبانی توسط: شرکت نوید ایرانیان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود تنهادانشگاه فنی و مهندسی در شمال ایران,Islamic Azad University, Langarud Branch, The first technical and engineering university of north of Iran, Langrood Branch, Langaroud Branch, Langaroud Branch, Langeroud Branch, Langerood Branch Langroud Branch, IAUL دانشگاه آزاد لنگرود، دانشگاه آزاد واحد لنگرود، دانشگاه آزاد استان گیلان، دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان دانشگاه واحد لنگرود