01:22 یکشنبه 1398/03/26

پهلوان تختی اسطوره و نماد مردانگی و جوانمردی در تاریخ ورزش کشور است

دکتر جوانمرد:
سرپرست اداره کل ورزش و تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: شادروان تختی به عنوان اسطوره و نماد مردانگی و جوانمردی در تاریخ  ورزش کشور جاودان شده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از اداره کل ورزش و تربیت بدنی، دکتر کمال جوانمرد سرپرست اداره کل ورزش و تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به پنجاه و یکمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی گفت: 17 دی سالروز درگذشت شادروان تختی به عنوان اسطوره و نماد مردانگی و جوانمردی در تاریخ ورزش کشور جاودان شده است.

وی تأکید کرد: مردم داری، اخلاق، فتوت و جوانمردی به عنوان ویژگیهای جهان پهلوان «غلامرضا تختی» نه فقط از وی یک قهرمان ورزشی بلکه وی را به عنوان فردی محبوب، مردمی و نماد جوانمردی به جهانیان معرفی کرد.

دکتر جوانمرد 17 دی را به عنوان «روز فتوت و جوانمردی در ورزش» یاد کرد و افزود: 17 دی این ظرفیت را دارد تا فرصتی برای شناخت بیشتر جوانان و نسل های آینده از مرحوم تختی و سجایای اخلاقی وی باشد، زیرا پهلوانی و جوانمردی حلقه مفقود ورزش کشور بوده و با یاد و نام این اسطوره اخلاق می توان فرهنگ مردانگی را در بین جامعه ورزش تقویت کرد.

سرپرست اداره کل ورزش و تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: مدالهای طلای المپیک ملبورن، نقره المپیک هلسینکی و رم، مسابقات جهانی و آسیایی تولیدو، یوکوهاما، تهران و هلسینکی پهلوان تختی را محبوب قلبهای ایرانیان نکرد، بلکه مردانگی و پهلوانی از وی اسطوره ساخت.

وی ادامه داد: تختی در زلزله بوئین زهرا نشان داد که بر دلهای ایرانیان حکومت می کند، در فینال مسابقات کشتی1962 پهلوان تختی در مصاف با قهرمان روسی حتی یک بار هم به پای مصدوم حریفش حمله نکرد و خود به مدال نقره بسنده کرد و گردن‌آویز طلا را تقدیم حریف مصدومش کرد، اما تاریخ شهادت می دهد که تختی مدال اخلاق و مردانگی را در آن میدان تصاحب کرد.

اوقات شرعیIslamic Azad University, Langarud - Google Plus Islamic Azad University, Langarud - Aparat Channel Islamic Azad University, Langarud - Instagram

کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود می باشد
اجرا و پشتیبانی توسط: شرکت نوید ایرانیان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود تنهادانشگاه فنی و مهندسی در شمال ایران,Islamic Azad University, Langarud Branch, The first technical and engineering university of north of Iran, Langrood Branch, Langaroud Branch, Langaroud Branch, Langeroud Branch, Langerood Branch Langroud Branch, IAUL دانشگاه آزاد لنگرود، دانشگاه آزاد واحد لنگرود، دانشگاه آزاد استان گیلان، دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان دانشگاه واحد لنگرود