20:03 سه شنبه 1397/07/24

شانزدهم آذر، نقطه عطف تاریخی در فضای آموزش عالی کشور است

دکتر کلانتری:
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: حرکت دانشجویان دانشگاه تهران در 16 آذر 1332 بسیار دقیق و حساب‌شده و مبتنی بر حس وطن‌پرستی و تبعیت از اسلام ناب بود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری با تبریک هفته وحدت و روز دانشجو، گفت: 16 آذر ، نقطه عطف تاریخی در فضای آموزش عالی کشور است. به لحاظ تاریخی 16 آذر، یادآور شهادت سه نفر از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به ورود نیکسون، معاون رییس‌جمهور وقت آمریکاست.

وی افزود: در 16 آذر 1332 یعنی 4 ماه پس از کودتای آمریکایی 28 مرداد، قرار بود نیکسون به کشورمان سفر و در دانشکده حقوق دانشگاه تهران، مدرک دکتری افتخاری حقوق دریافت کند. دانشجویان هوشیار اما در دانشکده فنی دانشگاه تهران دست به تجمع اعتراض‌آمیز زدند که با حمله عوامل امنیتی رژیم طاغوت، سه نفر از آنان به شهادت رسیدند و شمار زیادی هم مجروح شدند.

عضو هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: معنای سفر نیکسون به ایران این بود که از آن تاریخ، ایران تحت حمایت و مدیریت سیاسی ایالات متحده آمریکا قرار می‌گرفت.کودتای 28 مرداد در حقیقت یک کودتای ضدمردمی علیه دولت ملی دکتر مصدق بود و پس از آن یک خفقان همه‌جانبه از سوی رژیم پهلوی در کشور شکل گرفت.

کلانتری با بیان اینکه عملاً 16 آذر در ایران و به ویژه در دانشگاه‌های کشور، روز تقابل سیاسی بین فرزندان ملت با دولتمردان مستکبر آمریکایی است، گفت: این نقطه عطف تاریخی، پس از پیروزی انقلاب اسلامی به نام «روز دانشجو» نامگذاری شد و تا به امروز توانسته ماهیت خود را حفظ کند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی‌ اضافه کرد: البته عده‌ای تلاش کردند که ماهیت روز دانشجو را به شکلی استحاله کنند؛ یعنی روز دانشجو را به مسائل جناحی و داخلی و همچنین مسائل گوناگون دست چندم معطوف کنند که البته توده دانشجویی و مسئولان و دست‌اندرکاران آگاه آموزش عالی هرگز اجازه ندادند این استحاله رخ دهد.

وی با بیان اینکه به اعتقاد من، آن حرکت دانشجویی در سال 1332 در یک فضای مظلومانه رقم خورد، تصریح کرد: در فضایی که کودتا تازه شکل گرفته بود و همه جریانات ملی و مذهبی به نوعی از عرصه سیاسی کشور حذف شده بودند و افرادی مثل دکتر مصدق در زندان به سر می‌بردند و بسیاری از فعالان سیاسی آن روزها دستگیر شده و تحت محاکمه بودند، واقعه روز دانشجو رقم خورد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، یادآور شد: در آن روزها، آیت‌الله کاشانی هم که یکی از رهبران بزرگ نهضت ملی به شمار می‌آمد، در کنج انزوا گرفتار شده بود. حرکتی که 16 آذر 1332 در دانشگاه تهران به وجود آمد، یک حرکت دقیق، حساب‌شده و مبتنی بر حس وطن پرستی و تبعیت از اسلام ناب بود.

کلانتری با اشاره به فضای جمهوری اسلامی ‌تاکید کرد: حقیقتاً در این فضا، دست دانشجویان و آحاد مردم برای برگزاری هرگونه مناظره و اظهارنظری باز است که این خود امتیاز بزرگی است که به برکت انقلاب و خون شهیدان نصیب ملت ما شده است. از طرف دیگر چهره آمریکا نسبت به گذشته برملا و دشمنی‌های آمریکا به شدت نمایان شده است.

وی افزود: امروز دولتمردان آمریکایی اصلاً خجالت نمی‌کشند که سخن از سوزاندن ریشه ملت ایران به زبان می‌آورند و این خیال باطل را برای رسانه‌های خودشان مطرح می‌کنند.آمریکایی‌ها، همه‌جانبه خود را مقابل پیشرفت‌های جمهوری اسلامی قرار داده‌اند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی،‌ با بیان اینکه دست آمریکایی‌ها با آل‌سعود تا مرفق به خون مظلومان منطقه فرو رفته است، عنوان کرد: ملت ایران و مردم منطقه به ویژه سوریه، عراق، یمن، لبنان، افغانستان و پاکستان، چهره آمریکا را به خوبی شناخته‌اند. در واقع تفاوت امروز با دهه 30 در این است که هم چهره و خوی استکباری آمریکا برای خیلی از مردم جهان، بیشتر آشکار شده و هم به برکت استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی در این نقطه جغرافیایی، ملت ایران و مردم منطقه،‌ دست شان باز و نفس شان آزاد شده است.

کلانتری در پایان تصریح کرد: امروزه مردم راحت‌تر می‌توانند اعتراض‌ها را بیان کنند. این موضوع کمک می‌کند که ما با گذشت بیش از 60 سال از واقعه 16 آذر 1332 راحت‌تر، جدی‌تر و عمیق‌تر از گذشته نسبت به تحرکات و دشمنی‌های آمریکا گفت‌وگو کرده و نسل جدید را آگاه کنیم.

دریافت خبر

اوقات شرعیIslamic Azad University, Langarud - Google Plus Islamic Azad University, Langarud - Aparat Channel Islamic Azad University, Langarud - Instagram

کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود می باشد
اجرا و پشتیبانی توسط: شرکت نوید ایرانیان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود تنهادانشگاه فنی و مهندسی در شمال ایران,Islamic Azad University, Langarud Branch, The first technical and engineering university of north of Iran, Langrood Branch, Langaroud Branch, Langaroud Branch, Langeroud Branch, Langerood Branch Langroud Branch, IAUL دانشگاه آزاد لنگرود، دانشگاه آزاد واحد لنگرود، دانشگاه آزاد استان گیلان، دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان دانشگاه واحد لنگرود