12:17 پنج شنبه 1398/01/01

مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی با خانواده معظم شهید شریف زیارانی دیدار کردند

رئیس مرکز امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی، مدیرکل ارزیابی عملکرد مرکز نظارت، بازرسی و رسیدگی به شکایات و جمعی از کارکنان مرکز امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی با خانواده معظم شهید صدیف شریف زیارانی دیدار و گفت وگو کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، همزمان با روز بزرگداشت شهدا، دکتر حسین نصیرزاده رئیس مرکز امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی، علیرضا طوسی مدیرکل ارزیابی عملکرد مرکز نظارت، بازرسی و رسیدگی به شکایات و جمعی از کارکنان مرکز امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی با خانواده معظم شهید صدیف شریف زیارانی دیدار و گفت و گو کردند.

دکتر حسین نصیرزاده رئیس مرکز امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی ضمن تجلیل از صبر و استقامت خانواده‌های معظم شهدا، خون شهیدان والا مقام را مایه قوام و ثبات درخت انقلاب برشمرد و افزود: هرچه در راه تکریم خانواده های معظم شاهد و ایثارگران تلاش شود کم است، و خدمت به خانواده های معظم شهدا و جانبازان که در راه خدا از جان خویش خالصانه گذشته اند، کار ارزشمندی است.

فرزند شهید شریف زیارانی در این دیدار با اشاره به ویژگی های این شهید ، اظهارداشت: شهید صدیف شریف زیارانی متولد پنجم شهریور 1335 زیاران از توابع شهرستان آبیک و دانشجوی کارشناسی رشته الهیات و معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی بود.

در پایان این دیدار لوح تقدیر و هدایایی به رسم یادبود از سوی دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی توسط دکتر نصیرزاده به خانواده شهید شریف زیاراتی اهدا شد.

طراحی و پیاده سازی الگوی جامع مدیریت آموزش و پژوهش کشاورزی و فناوری اطلاعات در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر طهرانچی در جلسه هیأت امنای خوزستان مطرح کرد:
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: طراحی و پیاده سازی دو الگوی جامع مدیریت آموزش و پژوهش کشاورزی و فناوری اطلاعات در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نوزدهمین جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان صبح امروز به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر فرج‌الله براتی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان و سایر اعضا برگزار شد.

این جلسه به منظور ارائه و بررسی گزارش مؤسسه حسابرسی مفید راهبر از عملکرد مالی سال 1395 دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان و بررسی بودجه متمم پنج ماهه این دانشگاه در سال 1397 برگزار شد.

دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاهی اجتماعی و از مردم و برای مردم است، خاطرنشان کرد: اعضای هیأت امنای استانی در دوره جدید دانشگاه آزاد اسلامی، از اختیارات بیشتری نسبت به دوره قبل برخوردار هستند و با توجه به اینکه با ملاحظات استانی آشنایی دارند، در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها، سیاست‌های استان را در نظر می‌گیرند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهارداشت: دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان بعد از استان تهران، از لحاظ جمعیت دانشجویی در رتبه دوم قرار دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌ها در این دانشگاه براساس توسعه هوشمند منطقه‌ای است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در همه شهرها حضور فعال دارد. به عنوان نمونه، این دانشگاه در 16 شهر و شهرستان استان خوزستان، واحد و مرکز دانشگاهی و مدارس سما دارد و این ظرفیت بدان معناست که دانشگاه آزاد اسلامی ابزاری در استان‌هاست که می‌تواند به اشتغال جوانان کمک کند.

وی با اشاره به اینکه در سیاست جدید دانشگاه آزاد اسلامی می‌خواهیم با هدایت هیأت امنای استان‌ها، این دانشگاه را به توسعه هوشمند شهری و اقتصاد شهری پیوند بزنیم، خاطرنشان کرد: بدین منظور دو الگوی جامع مدیریت آموزش و پژوهش فناوری در سال آینده در دستورکار دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته که یکی از این الگوهای جامع مدیریت آموزش و پژوهشها، موضوع بازمهندسی نظام آموزشی، پژوهشی و خدمات فناوری علوم کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی است.

دکتر طهرانچی ادامه داد: تهدید آینده در حوزه غذا، مسئله آب در کشور نیست، بلکه نداشتن کارشناس کشاورزی است، چرا که اکنون دانشگاه آزاد اسلامی با در اختیار داشتن 2هزار استاد در رشته کشاورزی، تنها 7هزار دانشجو دارد، یعنی به ازای هر یک استاد، 3 دانشجوی کشاورزی در حال تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی هستند که موضوع قابل بررسی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه کشاورزی مدرن، راه نجات امنیت غذایی در آینده است، اظهار داشت: متأسفانه عدم انطباق آموزش‌های کشاورزی در دانشگاه با نیاز کشاورزی، باعث شده با بحران کارشناس در این حوزه مواجه شویم، به دلیل آنکه دانشگاه‌ها تاکنون کارشناسان را برای دولت تربیت می‌کردند، نه برای کار در زمین‌های کشاورزی و این یکی از موضوعاتی است که در دستورکار دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته و برای حل این بحران، می‌خواهیم بحث غذا و آموزش کشاورزی و رشته‌های مرتبط با آن را در قالب یک الگوی جامع مدیریت آموزش و پژوهش پیگیری کنیم و کل رشته‌های مرتبط با کشاورزی را درگیر مسئله غذا و امنیت غذایی کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه تأمین امنیت غذایی، تولید بذر صیفی‌جات و آفات بیولوژیک است که بر این اساس واحد اصفهان (خوراسگان) مجری تولید بذر واحد یزد که پیشرفت خوبی در حوزه آفات بیولوژیک داشته، متولی تولید کنه برای دفع آفات و کمک به تولیدات گلخانه‌ای است.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: الگوی جامع مدیریت آموزش و پژوهش دوم که در دستورکار دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارد، فناوری ارتباطات و موضوع IT است که می‌تواند به اشتغال استان‌ها کمک کند. اکنون در حال طراحی زیرساخت‌های این دو الگوی جامع مدیریت آموزش و پژوهش هستیم تا بتوانیم اشتغال استان‌ها را تأمین کنیم.

دکتر طهرانچی در ادامه به دستورکار نوزدهمین جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان اشاره کرد و گفت: برای اولین بار در تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی، حسابرسی مستقل از عملکرد مالی این دانشگاه در سال 1395 انجام شد. این در حالی است که در 36 سال گذشته هیچ حسابرسی مستقلی از دانشگاه آزاد اسلامی انجام نشده بود و با برنامه‌ریزی هیأت امنای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، مؤسسه مفید راهبر که یک مؤسسه حسابرسی مستقل است، مسئولیت حسابرسی را برعهده گرفت و این حسابرسی هرساله انجام خواهد شد و گزارش آن به اطلاع هیأت امنای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و استان‌ها خواهد رسید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از تغییراتی که در دوره مدیریتی جدید این دانشگاه صورت گرفته، تغییر سال مالی دانشگاه از سال شمسی به سال تحصیلی است. بر این اساس، سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی منطبق با سال تحصیلی و از اول شهریورماه آغاز می‌شود.

وی افزود: با توجه به این موضوع، برای سال 1398 یک دوره پنج ماهه به عنوان متمم بودجه در نظر گرفتیم. در این متمم پنج ماهه، خارج کردن واحدها از وضعیت زیاندهی از اهمیت بالایی برخوردار است که باید برای آن تدابیری اندیشیده شود.

در این نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین براتی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان با ارائه گزارشی از وضعیت این دانشگاه گفت: استان خوزستان دارای 109 مؤسسه آموزش عالی است که دانشگاه آزاد اسلامی با دارا بودن 18 واحد و مرکز دانشگاهی، 17درصد کل سهم استان را در اختیار دارد.

وی با بیان اینکه استان خوزستان دارای 205هزار و 983 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی است، خاطرنشان کرد: از این تعداد دانشجو، 75هزار نفر در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می‌کنند که شامل 36درصد کل جمعیت دانشجویی استان است. این دانشگاه بیش از 54درصد کل اعضای هیأت علمی استان را در اختیار دارد.

با استادان موفق دانشگاه آزاد اسلامی آشنا شوید

یکی از معیارهای دانشگاه‌های برتر، اعضای هیات‌علمی موفق و افتخارآفرینی است که توانسته باشند در سطح جهانی جایگاه‌های قابل‌ملاحظه‌ای را از آن خود کرده باشند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از روزنامه فرهیختگان، طبق رده‌بندی‌هایی که هرساله از طریق معتبرترین پایگاه‌های رتبه‌بندی جهان ارائه می‌شود، استادان ایرانی جایگاه خوبی نسبت به ارائه مقاله دارند و درجه استناد مقالات آنها هم از جایگاه مناسبی برخوردار است. در میان رتبه‌های اعلام‌شده، نام بعضی استادان و اعضای هیات‌علمی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی هم به چشم می‌خورد که با توجه به جایگاهی که دانشگاه آزاد اسلامی در کشور، منطقه و جهان دارد، جای امیدواری است که در سال‌های بعد شاهد موفقیت‌های روزافزون آنها باشیم.

درحال حاضر، حدود 32هزار عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی هستند و مابقی هم به‌عنوان استادان حق‌التدریس با دانشگاه همکاری می‌کنند. در ادامه به معرفی تعدادی از استادان برتر دانشگاه آزاد اسلامی می‌پردازیم که در سال 97 افتخارآفرین بوده‌اند و با ارائه مقالات معتبر توانسته‌اند نام دانشگاه آزاد اسلامی را ارتقا بخشند.

استادی با مقاله پراستناد

یکی از کارهایی که استادان و اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها انجام می‌دهند، ارائه مقالات بین‌المللی است تا از طریق آن بتوانند سطح علمی خود را در دنیا بسنجند. در این میان، هرساله رتبه‌بندی‌هایی صورت می‌گیرد که در آن مقالات دانشگاهی با استنادهای برتر منتشر می‌شود و تاکنون هم بارها نام استادان ایرانی در این فهرست‌ها خوش درخشیده است. حدود دوماه پیش بود که نام میرزاآقا بابازاده، عضو هیات‌علمی گروه شیمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز در میان ارائه‌دهندگان مقالات پراستناد معرفی شد. مقاله او تحت‌عنوان «سنتز ترکیبات متنوع هتروسیکل دارویی از طریق تثبیت شیمیایی CO2 روی مشتقات اورتو- آلکینیل آنیلین» در سال 2018 در مجله Journal of CO2 Utilization با نمایه ISI به چاپ رسید. در رتبه‌بندی اخیری که از سوی پایگاه رده‌بندی استنادی Web of Science انجام گرفت، مقاله این عضو هیات‌علمی واحد تبریز با ضریب تاثیر 5.5 در میان مقالات پراستناد سال 2018 در رشته شیمی قرار گرفت. این مجله متعلق به موسسه تامسون رویترز است که هر ساله مقالات منتشرشده در مجله‌های دنیا را در 22 رشته موضوعی مورد‌بررسی قرار می‌دهد. تاکنون از بابازاده 75 مقاله در ISI منتشر شده است. او همچنین 165 مقاله در کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی ارائه داده است. او در سال جاری استاد نمونه و در سال‌های 85، 86 و 92 پژوهشگر برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز شناخته شد و سال 88 هم به‌عنوان پژوهشگر برتر آذربایجان‌شرقی معرفی شد. او تاکنون ریاست دبیرخانه هیات‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، معاونت پژوهشی و فناوری واحد تبریز و ریاست دانشگاه واحد بستان‌آباد را برعهده داشته است.

افتخار ورزشی

اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها گاهی فراتر از علم می‌روند و در حوزه‌های دیگر هم افتخارآفرینی می‌کنند. یکی از این افراد، رضا آرین‌شکیب، عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تیران است که در سال 96 از سوی فدراسیون کاراته به‌عنوان مربی برتر سال انتخاب شد و همین مقام مقدمه‌ای شد تا او را در سال 97 از سوی رئیس انجمن شیتوریو شوکوکای یونیون ایران و آسیا به سمت عضو هیات‌رئیسه و مربی تیم ملی کاراته سبک «شیتوریو شوکوکای یونیون» منصوب کنند. آرین شکیب طی سال‌های 84 تا 95 حدود 10 عنوان قهرمانی مسابقات قهرمانی کشور در سبک «شیتوریو شوکوکای یونیون» و نیز نایب‌قهرمانی مسابقات قهرمانی جهانی این سبک را در سال 2009 آلمان، 2007 ژاپن، 2006 ایران و 2005 سریلانکا در پرونده ورزشی خود دارد. او علاوه‌بر تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تیران، به‌عنوان استاد مدعو واحد کرج هم فعالیت می‌کند. او فعالیت خود را در کاراته از سال 59 آغاز کرد و در حال حاضر همزمان با تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی، دانشجوی دکتری رشته مدیریت ورزشی است.

مقاله‌ای در کنفرانس بین‌المللی ترکیه

علی صادقیان‌مریان، عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در تیرماه 97 با ارائه مقاله‌ای در کنفرانس بین‌المللی AUTEX2018 در استانبول ترکیه توانست نگاه‌ها را به سمت خود جلب کند. مقاله این استاد دانشگاه آزاد تحت‌عنوان «الکتروریسی نانوساختارهای پلی یورتان/ PAMPS به منظور حسگری بالا در محلول و بخارهای شیمیایی» بر کاربرد نانوساختارها در لباس‌های محافظتی تاکید دارد. این مقاله بیشتر پیرامون غشاهای نانوساختار یا نانوالیاف پلیمری می‌چرخد که نسبت به PH محیط‌های شیمیایی به صورت بخار و محلول تغییر رنگ می‌دهد و اهمیت آن زمانی نمایان می‌شود که این غشا در قالب لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد. لباس‌های نظامی که در تولید آن از این غشا استفاده شده باشد، با قرار گرفتن در معرض عامل‌های شیمیایی در میدان جنگ تغییر‌رنگ می‌دهند و سرباز متوجه حضور عامل‌های شیمیایی شده و می‌تواند پیش از خطرناک شدن شرایط محیط را ترک کند یا در زمانی که دارد برای جلوگیری از آلوده شدن، از ماسک‌های محافظ استفاده کند. این عضو هیات‌علمی استادیار و دکتری مهندسی شیمی نساجی در گروه شیمی است.

مقاله بین‌المللی واحد اردبیل

دکتر منوچهر فرجامی‌نژاد در قالب کاری گروهی در سالی که گذشت، مقاله‌ای تحت عنوان «القای تولید بهینه آلکالوئیدهای گیاه بذرالنج از ریشه گیاه Hyoscyamus Reticulatus L با استفاده از نانوذرات اکسیدآهن» را ارائه کرد که در مجله بین‌المللی «اشپرینگر» آمریکا منتشر شد. این مقاله به این نکته اشاره می‌کند که استفاده از نانوذرات اکسیدآهن به‌عنوان ماده موثره‌ای که در امر تولید مورد استفاده قرار می‌گیرد، روشی موثر از آلکالوئیدهای تروپان این گیاه است. نانوذرات در بالا رفتن کیفیت تولید متابولیت ثانویه در گیاهان نقش موثری دارد، به‌طوری که استفاده از این نانوذرات در قالب کانی‌های زیستی می‌تواند روشی برای افزایش بهره‌وری از ترکیبات گیاهان دارویی در علم داروسازی باشد. منوچهر فرجامی‌نژاد با مدرک دکتری شیمی تجزیه، به‌عنوان عضو هیات علمی دانشگاه و استادیار گروه شیمی واحد اردبیل دانشگاه آزاد اسلامی مشغول فعالیت است. «اشپرینگر» ناشر بین‌المللی کتاب‌های آکادمیک و مجلات تخصصی علمی، فنی و پزشکی و الکترونیک است که جزء نمونه‌ترین و جامع‌ترین مجلات دسترسی آزاد به شمار می‌رود.

در میان برترین‌های جهان

دکتر داوود طغرایی، دانشیار و عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر در رده‌بندی اخیری که از سوی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC صورت گرفت، در میان پژوهشگران یک درصد برتر جهان قرار گرفت. این عضو هیات‌علمی با توجه به مقالاتی که در کارنامه علمی خود دارد، از سوی پایگاه رتبه‌بندی Web of Science هم جزء پژوهشگران برتر جهان رده‌بندی شده است. طغرایی با 1025 استناد جزء پراستنادترین و برترین پژوهشگران قرار دارد. او با شاخص اچ‌ایندکس 44 و ارائه 160 مقاله ISI در حوزه مهندسی فیزیک، ارائه 44 کتاب تالیفی و ترجمه و 300 مقاله در کنفرانس‌های بین‌المللی توانسته افتخاری بزرگ برای دانشگاه آزاد اسلامی باشد. شایان ذکر است دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر به‌عنوان یکی از قطب‌های بزرگ مهندسی مکانیک در کشور به شمار می‌رود. این استاد جوان فارغ‌التحصیل دکتری مهندسی فیزیک از دانشگاه صنعتی اصفهان است و از سال 85 به‌عنوان عضو هیات‌علمی در واحد خمینی‌شهر مشغول فعالیت است. او تاکنون سابقه دومرتبه پژوهشگر برتر استان اصفهان، سه‌بار پژوهشگر برتر دانشگاه آزاد اسلامی خمینی‌شهر، دو بار پژوهشگر برتر دانشکده مکانیک و دومرتبه هم استاد منتخب دانشگاه شدن را در کارنامه خود دارد.

یک مقاله خاص

دکتر سید‌مهدی سعادتی به‌عنوان عضو هیات‌علمی گروه شیمی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد بجنورد مشغول فعالیت است. او درحال حاضر به‌عنوان مدیرگروه رشته شیمی مشغول به کار است. مساله‌ای که باعث خبرساز شدن این استاد دانشگاه در سال 97 شد، انتشار مقاله علمی او در مجله Catalysis Letters بود. موضوعاتی که در این مجله منتشر می‌شوند، بیشتر حول محور کاتالیست‌ها در محدوده‌ای زیررشته‌ای هستند. با توجه به اینکه دی‌اکسیدکربن با 82 درصد، مهم‌ترین گاز گلخانه‌ای است، یکی از آلاینده‌های اصلی هوا با غلظت بالا به شمار می‌رود. او معتقد است با توجه به بالارفتن میزان دی‌اکسیدکربن در اتمسفر زمین، کنترل آن در جو از اهمیت بالایی برخوردار است و با کمک طرح‌های پژوهشی می‌توان میزان آن را تا حد قابل‌توجهی پایین آورد. چنانچه محصولی صنعتی با قابلیت صادرات در کشور تولید شود، می‌توان امیدوار بود که برای کاهش حجم این گاز بتوان اقدام موثری انجام داد. مقاله این استاد با عنوان «شبکه‌های یونی روتِنیم- سالِن پُل‌دار تثبیت‌شده روی KCC-1 به‌عنوان یک کاتالیزور قابل استفاده مجدد برای حلقه‌زایی آمین‌های پروپارژیلی و دی‌اکسیدکربن» با ضریب تاثیر 799.2 به چاپ رسید. بازدهی بالا در زمان واکنش کوتاه بدون نیاز به حضور کاتالیزوری گران، امکان بازیافت دوباره کاتالیزور در واکنش بدون کاهش فعالیت آن و تبدیل دی‌اکسیدکربن به برخی ترکیبات، از مزایای واکنش در شرایط خاص است. او در این مقاله به این نکته اشاره می‌کند که مایعات یونی تثبیت‌شده روی نانوذرات سیلیس در واکنش‌های آلی به‌عنوان کاتالیست ناهمگن عمل می‌کنند. این کاتالیست با اتمام واکنش با صاف کردن از محیط واکنش خارج و بازیافت می‌شود.

در بین برترین داوران علمی دنیا

دکتر عبدالرضا محمدی‌نافچی، دانشیار گروه صنایع غذایی و مهندسی شیمی و عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان در آخرین رده‌بندی‌ها، جزء داوران علمی برتر جهان قرار گرفت. او بعد از سال‌ها تلاش توانست گواهی‌نامه موسسه بین‌المللی Publon وابسته به انتشاران وایلی را در سال 2018 از آن خود کند و همین بهانه‌ای شد تا نامش در جمع داوران برتر علمی مجلات ISI معرفی شود. محمدی نافچی با داوری بیش از 100 مقاله از مجله‌های معتبر طی دو سال گذشته از سوی این موسسه انتخاب شد. از این عضو هیات‌علمی بیش از 90 مقاله معتبر بین‌المللی منتشر شده است و توانسته با دریافت ضریب اچ ایندکس 20 و درجه استناد 1160، خود را در میان پژوهشگران پیشرو در زمینه بین رشته‌ای مهندسی شیمی و صنایع غذایی جای دهد. او از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف است و پژوهش‌های مختلفی در زمینه‌های نانوبایوکامپوزیت‌ها، پوشش‌های زیست‌تخریب‌پذیر و بایوپلیمرها دارد و با توجه به فعالیت گسترده‌ای که دارد، چند مرتبه در جشنواره‌های لقمان حکیم و جشنواره نانو رتبه‌های برتر کسب کرده است.

مقاله‌ای در کنفرانس بین‌المللی ترکیه

علی صادقیان‌مریان، عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در تیرماه 97 با ارائه مقاله‌ای در کنفرانس بین‌المللی AUTEX2018 در استانبول ترکیه توانست نگاه‌ها را به سمت خود جلب کند. مقاله این استاد دانشگاه آزاد تحت‌عنوان «الکتروریسی نانوساختارهای پلی یورتان/ PAMPS به منظور حسگری بالا در محلول و بخارهای شیمیایی» بر کاربرد نانوساختارها در لباس‌های محافظتی تاکید دارد. این مقاله بیشتر پیرامون غشاهای نانوساختار یا نانوالیاف پلیمری می‌چرخد که نسبت به PH محیط‌های شیمیایی به صورت بخار و محلول تغییر رنگ می‌دهد و اهمیت آن زمانی نمایان می‌شود که این غشا در قالب لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد. لباس‌های نظامی که در تولید آن از این غشا استفاده شده باشد، با قرار گرفتن در معرض عامل‌های شیمیایی در میدان جنگ تغییر‌رنگ می‌دهند و سرباز متوجه حضور عامل‌های شیمیایی شده و می‌تواند پیش از خطرناک شدن شرایط محیط را ترک کند یا در زمانی که دارد برای جلوگیری از آلوده شدن، از ماسک‌های محافظ استفاده کند. این عضو هیات‌علمی استادیار و دکتری مهندسی شیمی نساجی در گروه شیمی است.

استادی در میان برترین معماران خاورمیانه

کوروش حاجی‌زاده، عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار است که تاکنون افتخارهای زیادی را برای دانشگاه آزاد اسلامی کسب کرده است. او در آخرین رده‌بندی اعلام شده، برای ششمین مرتبه جزء تاثیرگذارترین معماران خاورمیانه قرار گرفت. او اولین بار در سال 2013 لقب معمار سال خاورمیانه 2013 را کسب کرد و پس از آن 6 سال پیاپی توانست در فهرست تاثیرگذارترین معماران خاورمیانه قرار گیرد. دو مجله Architect و Designmena که هر دوی آنها زیرمجموعه نشریه itp هستند، جزء معتبرترین نشریات بین‌المللی حوزه معماری منطقه محسوب می‌شوند که هر سال بعد از اتمام مراسم جایزه معمار خاورمیانه، فهرستی از تاثیرگذارترین معماران منطقه را در نخستین شماره خود منتشر می‌کند. در فهرستی که در اوایل سال 2019 از سوی این مجله منتشر شده، نام کوروش حاجی‌زاده عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار هم دیده می‌شود. جایزه معمار خاورمیانه یکی از معتبرترین جوایز در حوزه معماری است که در رشته‌های مختلف مسکونی، عمومی، طراحی شهری و... در خاورمیانه برگزار می‌شود. حاجی‌زاده همچنین به‌عنوان استاد مدعو در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دانشگاه علم و صنعت ایران هم مشغول فعالیت است.

لزوم ایجاد تحول در رویکرد باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد

دکتر نگاهداری تأکید کرد:
رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: نگاه به باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان و نقش آن در دانشگاه باید متحول شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر بابک نگاهداری رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در نشست هم‌اندیشی و تجربه‌نگاری رؤسای دفاتر استانی باشگاه در سراسر کشور، ضمن تأکید بر اهمیت و جایگاه باشگاه در دوره جدید، بر کیفیت‌گرایی و اثربخشی فعالیتها در رویکرد جدید تأکید کرد.

وی مأموریت اصلی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان را شناسایی، جذب، توانمندسازی و تربیت نسل جوان و جدید پژوهشگران و مدیران دانشگاهی عنوان کرد و گفت: اجرای طرح های پژوهشی و فناوری و برگزاری استارت‌آپ ها و سایر فعالیت‌های دانش‌بنیان در دوره جدید در متن کار قرار می‌گیرد.

وی شناسایی و تحت پوشش قراردادن نخبگان و استعدادهای برتر از سطح مدارس سما تا عالی‌ترین سطوح تحصیلات تکمیلی را از مسئولیت های باشگاه دانست و افزود: به رغم موانع موجود همه مسئولان دفاتر باشگاه در واحدهای سراسر کشور باید با روحیه جهادی اقدام کرده و در بین دانشگاهیان امید آفرین و نشاط بخش نسل جوان و نخبگان دانشگاهی باشند.

گفتنی است در این نشست مسئولین دفاتر استانی باشگاه به ذکر تجارب و پیشنهادات خود برای ارتقای نقش و تأثیرگذاری باشگاه در واحدهای دانشگاهی پرداختند.

۲۶ محصول فنی دانشگاه که وارد بازار شد

نگاهی به فن‌بازارهای دانشگاه آزاد در سالی که گذشت:
مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی تصمیم گرفته‌اند به‌صورت جدی در مراحل تجاری‌سازی و سرمایه‌گذاری وارد شوند تا طرح‌ها زمان طولانی نبرد و چرخش محصولات اتفاق افتاده و به مرحله تجاری رسیده و وارد بازار شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از روزنامه فرهیختگان، دانشگاه آزاد اسلامی تنوع خوبی در محصولات مختلف دانش‌بنیان در سطح کشور دارد؛ بنابراین مسئولان این دانشگاه تصمیم گرفته‌اند به‌صورت جدی در مراحل تجاری‌سازی و سرمایه‌گذاری وارد شوند تا طرح‌ها زمان طولانی نبرد و چرخش محصولات اتفاق افتاده و به مرحله تجاری رسیده و وارد بازار شود. برهمین اساس تصمیم گرفته شد مجموعه فن‌بازارهای دانشگاه آزاد اسلامی هماهنگ شود و اتفاقی که قرار است در این فن‌بازارها بیفتد این است که خرید و فروش دانش فنی و سرمایه‌گذاری محصولات صورت بگیرد. البته مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی اعتقاد دارند چرخش محصولات نباید متوقف شود تا بتواند به مرحله سرمایه‌گذاری و تجاری‌سازی رسیده و وارد بازار شود؛ بنابراین فن‌بازار با این ذهنیت شکل گرفت و سرمایه‌گذاران، صندوق‌های خطرپذیر و صندوق‌های سرمایه‌گذاری دعوت و جلساتی با آنها برگزار و قرار شد آنها در دانشگاه حضور پیدا کنند و در فن‌بازارهای دانشگاه حضور فیزیکی داشته باشند.

در همین راستا تاکنون نیز دو فن‌بازار در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شده است که اولین فن‌بازار در حوزه پزشکی و دومین آن در حوزه کشاورزی بود؛ چرخه‌ای که البته قرار است متوقف نشود و بعد از این نیز در دانشگاه آزاد اسلامی شاهد برگزاری فن‌بازارها در حوزه‌های دیگر نیز خواهیم بود. دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر بیش از 1200 محصول دانش‌بنیان دارد و نزدیک 400 واحد فناوری نیز در مراکز رشد فعال هستند. از این تعداد 76 شرکت، شرکت‌های دانش‌بنیان هستند؛ عددی که البته رو به توسعه است. اینها شرکت‌هایی هستند که در سامانه معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان شناخته می‌شوند.

مطابق با آمار منتشرشده از مراکز رشد، هسته‌های فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی، این دانشگاه در حال حاضر 128 مرکز رشد، 136 هزار عضو و 451 مترمربع فضای مراکز رشد در واحدهای دانشگاهی و 1244 محصول تولیدشده توسط شرکت‌های دانش‌بنیان دارد. همچنین یک پارک علم و فناوری از سال 93 در این دانشگاه شروع به فعالیت کرده است و 601 هسته فناور نیز در مراکز رشد و پارک علم و فناوری فعالیت دارند. در حال حاضر با توجه به ظرفیت عظیم دانشگاه آزاد اسلامی در گستره کشور و وجود قریب به 30 هزار عضو هیات‌علمی و بیش یک میلیون و 400 هزار دانشجو، هزاران طرح و ایده دانش‌بنیان در کشور وجود دارد که غالبا پس از طی مراحل اولیه پیش‌رشد و رشد در مرحله تجاری‌سازی باقی مانده است. از سویی اجرایی شدن این طرح‌ها می‌تواند در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در بسیاری از مناطق کشور راهگشا باشد. دانشگاه آزاد اسلامی به این واسطه ظرفیت بسیار مناسبی برای اجرای ماموریت توسعه کسب‌وکار اقتصاد دانش‌بنیان در اقصی نقاط کشور است. در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی در چند محور برای تقویت حوزه تجاری‌سازی فعالیت‌های دانش‌بنیان برنامه‌‌ریزی کرده است. یکی از این محورها تقویت اتصال بخش‌های سرمایه‌گذاری به حوزه فناوری است که فن‌بازارها در این راستا طراحی شده‌اند.

اهداف فن‌بازارهای تخصصی

جمع‌آوری تمام طرح‌های دانش‌بنیانی در یک حوزه تخصصی به‌منظور ارزیابی تخصصی، شناخت عمیق دانشی و هم‌افزایی، شناسایی خلأها و کمبود به‌منظور تکمیل چرخه فناوری، شناسایی بازار و ارزیابی دقیق‌تر نیاز مخاطبان، جذب سرمایه‌گذاران به‌منظور تجاری‌سازی فناوری‌های عرضه‌شده، جذب سرمایه متمرکز در مرکز به مناطق مختلف کشور به‌منظور توسعه کسب‌وکار مبتنی‌بر دانش، ایجاد روحیه خودباوری، ‌انگیزه و امید برای صاحبان ایده در سراسر کشور و... از اهداف تشکیل این فن‌بازارهاست.

شیوه انتخاب طرح‌ها

پس از مشخص کردن حوزه تخصصی، طرح‌هایی فراخوان می‌شوند که اولا مراحل تحقیق و پژوهش را طی کرده باشند و ثانیا در راستای نیازهای کشور طراحی شده باشند و بازار مناسب برای آن قابل‌احصا باشد. همچنین در آستانه تجاری‌سازی باشد و در مواردی که دستگاهی است، لااقل یک نمونه ساخته شده باشد. نکته دیگری که برای فراخوان مدنظر قرار می‌گیرد این است که طرح موردنظر استانداردها و شرایط لازم را در حداقل ممکن که در سطح نمونه اولیه قابل‌احراز است داشته و همچنین دارای طرح توجیه اقتصادی با دوره بازگشت مناسب باشد. طرح‌ها باید در توسعه کسب‌وکار و توسعه اشتغال مبتنی‌بر دانش نقش داشته و همچنین مدل مشارکت و سرمایه‌گذاری و نحوه ارتباط آن با دانشگاه مشخص باشد. طرح‌هایی که فراخوان می‌شوند، ابتدا توسط واحد دانشگاهی، مرکز رشد، پارک یا شورای اقتصاد دانش‌بنیان باید تایید شود. پس از تایید، از طریق سامانه فن‌بازار به دبیرخانه ارسال می‌شود. طرح‌های ارسال‌شده پس از ارزیابی گروه ارزیابان به‌منظور انطباق با محورهای فوق‌الذکر، جهت حضور در فن‌بازار دعوت می‌شوند.

اولین فن‌بازار دانشگاه آزاد اسلامی با محوریت تخصصی تجهیزات پزشکی

یکی از نیازهای ضروری کشور توسعه تجهیزات پزشکی و حرکت شرکت‌های دانش‌بنیان به‌منظور رفع نیازهای کشور در این حوزه است. به همین منظور آذرماه امسال بود که اولین فن‌بازار حوزه تجهیزات پزشکی ‌با هدف تعامل مستقیم صندوق‌های سرمایه‌گذاری با واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان به مدت سه روز برگزار شد. ایجاد سازوکارهای حمایتی برای تبدیل ایده‌های فناورانه به محصولات دانش‌بنیان از مهم‌ترین دلایل برگزاری اولین فن‌بازار دانشگاه آزاد اسلامی بود. در این ارتباط از حدود یک ماه قبل از برگزاری فن‌بازار، طرح‌ها به همراه مستندات و همچنین طرح‌های توجیهی فراخوانده شد و درنهایت 120 طرح و شرکت دانش‌بنیان جهت شرکت در فن‌بازار پذیرفته شدند.

طرح‌های پذیرفته‌شده در اولین فن‌بازار

در اولین فن‌بازار دانشگاه آزاد اسلامی طرح‌های مختلفی پذیرفته شدند. برخی از این طرح‌ها طرح‌هایی بودند که تمام مجوزهای لازم وزارت بهداشت را اخذ کرده و به صورت محدود به فروش رسیده‌اند، ولی جهت تولید انبوه به سرمایه‌گذاری نیاز دارند. طرح کیت تشخیص سرطان که در صورت سرمایه‌گذاری به ارزش تقریبی 20 میلیارد ریال قابلیت کاهش هزینه‌های تشخیص به 10 درصد هزینه فعلی را دارد، از جمله این طرح‌ها بود. همچنین طرح‌هایی در این فن‌بازار پذیرفته شد که تمام مراحل تحقیق و پژوهش را طی کرده و مطالعات بالینی آن نیز انجام شده، ولی در مرحله اخذ مجوز است. دستگاه لیزر رویش مو یا پرینتر سه‌بعدی یا گچت الکتروکاردیوگرافی تلفن همراه که برای ورود به مرحله تجاری‌سازی نیاز به مشارکت در جهت اخذ مجوزهای لازم و سرمایه‌گذاری دارد، از جمله این طرح‌ها بود. همچنین محصولاتی که در مرحله تولید است ولی برای رقابت با محصولات خارجی نیاز به حمایت و بازاریابی دارد، از طرح‌هایی بود که در این فن‌بازار پذیرفته شد؛ مثل دستگاه کششی بدن و الکتروشوک الکتریکی قلب یا تخت بیمارستانی.

حضور صندوق‌ها و شتاب‌دهنده‌ها

در اولین فن‌بازار دانشگاه آزاد اسلامی علاوه‌بر طرح‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان از تمام صندوق‌های خطرپذیر رسمی کشور و برخی بانک‌ها و موسسات مالی جهت حضور در قالب غرفه دعوت شد. حضور با غرفه این موسسات باعث تعامل جدی‌تر صاحبان ایده و بخش سرمایه‌گذاری شد و به نوعی این فن‌بازار را از موارد مشابه متمایز کرد.

ارزیابی طرح‌های فن‌بازار پزشکی

از تمام صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر دعوت به عمل آمد که از بین ایشان 15 صندوق و شرکت شتاب‌دهنده در این فن‌بازار شرکت کردند. در طول مدت برگزاری، کارشناسان صندوق‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و شرکت‌ها طرح‌ها را مورد ارزیابی قرار داده و از بین 120 طرح 54 طرح جهت ادامه بررسی تا مرحله سرمایه‌گذاری انتخاب شدند. همچنین از سوی ارزیابان دانشگاه آزاد اسلامی 20 طرح انتخاب و جهت طرح‌های اولویت‌دار برای مشارکت برگزیده شدند.

دومین فن‌بازار دانشگاه آزاد اسلامی با محوریت کشاورزی و منابع طبیعی

پس از برگزاری موفق اولین فن‌بازار دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه تجهیزات پزشکی و با توجه به تاکید دکتر طهرانچی، رئیس دانشگاه مبنی‌بر حمایت از طرح‌های پژوهشی و دانش‌بنیان و تقویت بخش کشاورزی، برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری دومین فن‌بازار دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه تولیدات کشاورزی و منابع طبیعی هم انجام شد.

علت اینکه دومین فن‌بازار دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه کشاورزی انتخاب شد این بود که این دانشگاه از ظرفیت نیروهای کارآمد و زیرساخت‌های گسترده در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی برخوردار است، بنابراین مسئولان دانشگاه تصمیم گرفتند فناوری‌ها، محصولات و تجهیزات تولیدشده در این حوزه به بازار نزدیک شده و به سمت درآمدزایی توسعه حرکت کنند. بنابراین دومین فن‌بازار همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی با محوریت کشاورزی و منابع طبیعی برگزار شد. فراخوان این فن‌بازار نیز از حدود یک ماه قبل از برگزاری آغاز شد و از بین 220 طرح ارسال‌شده به فن‌بازار حدود 162 طرح جهت شرکت در فن‌بازار پذیرفته شد.

محور طرح‌های پذیرفته‌شده عبارت بودند از: سموم ارگانیک، کنترل بیولوژیک با آفات و بیماری‌ها، مکانیزاسیون، کودهای بیولوژیک، خوراک دام، سیستم‌ها و اتوماسیون آبیاری، قارچ، نرم‌افزارهای مرتبط با تولید و بازار کشاورزی، تولید بذر، آفت‌کش‌ها، کمپوست، بازیافت، تصفیه آب و فاضلاب، بازاریابی محصولات کشاورزی، تولید آب، کشت‌های گلخانه‌ای، تولید و پرورش گیاهان دارویی، بیوتکنولوژی کشاورزی و اصلاح نباتات، شیلات و آبزیان، محیط کشت، هیدروپونیک، پرورش حشرات و فرآوری محصولات جانبی آن.

علاوه بر واحدهای شرکت‌کننده فوق، 9 مورد از شرکت‌های مادر تخصصی، صندوق‌ها و شرکت‌های کشاورزی دارای ظرفیت حمایت از طرح‌های دانش‌بنیان در این فن‌بازار شرکت کردند. به علاوه کارشناسان سایر هلدینگ‌ها و شتاب‌دهنده‌ها محصولات فن‌بازار را مورد ارزیابی قرار دادند و همچنین مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی از فن‌بازار بازدید و در مورد گرفتن مجوزهای لازم و حمایت‌های دولتی با صاحبان ایده به بحث و تبادل نظر پرداختند.

ارزیابی طرح‌های فن‌بازار کشاورزی

درنهایت تیم ارزیابی دانشگاه آزاد اسلامی براساس شاخص‌های تجاری‌سازی موضوعات را ارزیابی کرده و درنهایت محصولات برتر در سه سطح اولویت‌بندی شده و به منظور مشارکت و معرفی جهت سرمایه‌گذاری اقدام می‌شود؛ چرخه‌ای که البته قرار است متوقف نشود و بعد از این نیز در دانشگاه آزاد اسلامی شاهد برگزاری فن‌بازارها در حوزه‌های دیگر نیز خواهیم بود.

اوقات شرعیIslamic Azad University, Langarud - Google Plus Islamic Azad University, Langarud - Aparat Channel Islamic Azad University, Langarud - Instagram

کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود می باشد
اجرا و پشتیبانی توسط: شرکت نوید ایرانیان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود تنهادانشگاه فنی و مهندسی در شمال ایران,Islamic Azad University, Langarud Branch, The first technical and engineering university of north of Iran, Langrood Branch, Langaroud Branch, Langaroud Branch, Langeroud Branch, Langerood Branch Langroud Branch, IAUL دانشگاه آزاد لنگرود، دانشگاه آزاد واحد لنگرود، دانشگاه آزاد استان گیلان، دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان دانشگاه واحد لنگرود