22:24 سه شنبه 1397/07/03

دانشگاه آزاد اسلامی باید بسترساز اشتغال دانش بنیان شود/ به دنبال تحول و کارآمدسازی دانشگاه هستیم

دکتر طهرانچی در جلسه شورای دانشگاه استان مازندران:
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی باید بسترساز اشتغال دانش بنیان شود. چرا که راه نجات کشور دیگر اشتغال سرمایه بنیان نیست، بلکه اشتغال دانش بنیان است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، سی و چهارمین جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور روسای واحدهای استان مازندران در واحد ساری برگزار شد.

دکتر طهرانچی در این نشست با اشاره به طرح تعاون استانی، گفت: واحدهای استان با اجرای این طرح دیگر مشکل کمبود اعضای هیأت علمی نخواهند داشت و اعضای هیأت علمی و کارمندان مربوط به استان بوده و واحد دانشگاهی که در آن فعالیت دارند، به عنوان محل خدمت آنان خواهد بود و با اجرای این طرح هیچ واحدی اجازه ندارد در صورت وجود استاد در استان، مدرس معادل به صورت حق التدریس جذب کند.

وی با انتقاد از این تصور که واحدها فقط از طریق دانشجو می توانند درآمدزایی کنند، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران 1500 عضو هیأت علمی، بیش از دو میلیون و 570 هزار مترمربع زمین و حدود 300 هزار مترمربع فضای احداث شده در اختیار دارد که باید از آن حداکثر بهره را برد.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ظرفیت های بالقوه استان مازندران خاطر نشان کرد: این استان از چهار نعمت دریا، جنگل، کشاورزی و مناظر دیدنی که باعث جذب توریست می شود، برخوردار است، چرا با وجود چنین ظرفیت های بالقوه ای جوانان مازندرانی باید بیکار باشند؟ و چرا تربیت ما در دانشگاه تربیتی است که نمی تواند از این چهار نعمت الهی اشتغال زایی کند؟

وی ادامه داد: وجود دریا در همه کشورها منبع توسعه و نعمت بی بدیل است. همسایه های شمالی ایران متر به متر دریای خزر را می شناسند و از آن بهره برداری می کنند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به وجود جنگل های گسترده و متنوع در مازندران، یادآور شد: ما تا کنون چه استفاده ای از این ظرفیت عظیم کرده ایم. آیا توانسته ایم جوان مازندرانی تربیت کنیم که بتواند از محصولاتی که در جنگل وجود دارد و فرآورده هایی که می توان تولید کرد، استفاده کند تا اشتغالش تأمین شود؟

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به فضای کشاورزی در استان مازندران نیز گفت: استان مازندران بهترین زمین و آب و هوا را برای تولید برنج و مرکبات در اختیار دارد، اما آنطور که باید از آن استفاده نکرده است.

وی اضافه کرد: صنعت توریسم یکی از منابع درآمدزا در جهان است، اما چرا ما با وجود فرهنگ غنی باید نگران این باشیم که توریسم فرهنگ را تهدید می کند یا چرا میزان بیکاری در شهر توریستی مانند رامسر زیاد است و اینها سؤالاتی است که دانشگاه آزاد اسلامی باید در پایان نامه ها و رساله های خود به دنبال پاسخگویی آن باشد.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه مقام معظم رهبری یکی از مراکز مهم تربیت قوه عاقله را دانشگاه می دانند، گفت: رهبر معظم انقلاب بر درگیر شدن دانشگاه با مسائل کشور تأکید دارند و دانشگاه باید برای چالشهای کشور که مسائل حقیقی و واقعی است، راهکار ارائه کند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: 7 هزار و 656 دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران در سال 97 از پایان نامه خود دفاع خواهند کرد. کدام سازمان پژوهشی استان چنین ظرفیتی را در اختیار دارد؟ آیا ما با دارا بودن این ظرفیت ها و نعمت ها باید شاهد وجود مشکل در استان مازندران باشیم.

باید با برندسازی به انتخاب اول داوطلبان دانشگاه تبدیل شویم

وی با تأکید بر لزوم برندسازی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: باید با برندسازی و ارائه خدمات مطلوب و با کیفیت به انتخاب اول داوطلبان دانشگاه تبدیل شویم.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه دانشگاه یکی از عناصر اقتدار کشور است، تأکید کرد: 40 درصد از آموزش عالی کشور برعهده دانشگاه آزاد اسلامی است و معتقدیم باید سهم خود را در اقتدار جمهوری اسلامی ایران به خوبی ایفا کنیم، چرا که این دانشگاه سازمانی مبتنی بر سرمایه های مردم است و اگر قرار است تحولی در نظام آموزش عالی کشور رخ دهد، دانشگاه آزاد اسلامی می تواند از عهده آن برآید.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه در مقابله با تهدیدات دشمنان باید به دنبال ایجاد تمدن نوین اسلامی باشیم، گفت: غرب سه مقوله اقتصاد، امنیت و فرهنگ را در بستر تحریم، گروهک های تروریستی وابسته به ایادی استکبار و جهان شبکه ای مورد تهدید قرار داده و حرکت رو به جلو در جهت تمدن نوین اسلامی نسخه علاج این تهدیدات است و مقام معظم رهبری دانشگاه را در این بین نقش آفرین می دانند.

به دنبال تحول و کارآمدسازی دانشگاه آزاد اسلامی هستیم

وی اضافه کرد: برای اینکه بتوانیم تمدن نوین اسلام را بسازیم، باید تحولی ایجاد کرده و خلق آینده کنیم، چرا که مسیر گذشته برای زمان خودش بوده و اکنون مطالبه از دانشگاه آزاد اسلامی و مسائل کشور با سالهای گذشته متفاوت است، بنابراین به دنبال تحول و کارآمدسازی دانشگاه آزاد اسلامی هستیم.

دانشگاه باید کارآمدسازی کند

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی تأکید کرد: شعار برخی کیفی سازی در دانشگاه است، اما ما می گوییم دانشگاه باید کارآمدسازی کند و کیفی سازی جزئی از کارآمدسازی است و برای تحقق شعار کارآمدسازی افق 1404 را تعیین کردیم که باید در این افق انتخاب اول داوطلبان باشیم.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه عمر الگوی اول تولید دانش به پایان رسیده است، گفت: در الگوی اول دانش، دولتها سرمایه گذار و دانشگاه تولید کننده علم بودند و در الگوی دوم دانش که اکنون در آن قرار داریم، دولتها دیگر سرمایه­ گذار مطلق علم و فناوری نبوده و دانشگاه ها هم تنها محل تولید دانش نیستند. دانشگاه آزاد اسلامی هم می خواهد در این دوره به یک دانش شهر بر اساس الگوی دوم دانش تبدیل شود، چرا که این دانشگاه به راحتی با قدرت تصمیم، چابکی و درکی که از شرایط جامعه دارد، می تواند این الگو را پیاده سازی کند.

دانشگاه آزاد اسلامی باید بسترساز اشتغال دانش بنیان شود

عضو هیات امنای دانشگاه در ادامه اظهار داشت: تأکید داریم که هفت سال دیگر انتخاب اول دانشجویان، محققان و مدرسان باشیم و برای این افق یک شعار داریم که دانشگاه آزاد اسلامی باید بسترساز اشتغال دانش بنیان شود؛ چرا که راه نجات کشور دیگر اشتغال سرمایه بنیان نیست، بلکه اشتغال دانش بنیان است و خیل عظیم مشتاقان تحصیل در رشته های پزشکی گواه این مطلب است.

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید بسترساز اقتصاد دانش بنیان باشد، افزود: در نظام آموزشی جدید ، دانشجویان به ویژه دانشجویان دکتری برای چرخه آموزش عالی تربیت نمی شوند، بلکه دانشجویان دکتری برای ما مانند افسران پیشران اقتصاد دانش بنیان هستند و این دانشجویان را برای آموزش در دانشگاه ها نمی خواهیم، بلکه برای اشتغال دانش بنیان و به عنوان مغز متفکر این حلقه می خواهیم که دانشجویان کارشناسی ارشد و تکنسین ها در حلقه های بعدی قرار دارند.

وی با تأکید بر اینکه باید تربیت نیروی انسانی، افزایش دانش مستند و گفتمان عمومی را در دانشگاه تعالی ببخشیم، ادامه داد: گام اول اشتغال دانش بنیان این است که به رکن چهارم یعنی حل مسأله تبدیل شویم؛ ما تاکنون دانشگاه حل مسأله نبودیم باید یک نظام حل مسأله تشکیل دهیم تا دانشگاه آزاد اسلامی را به سازمان پژوهشی تبدیل کنیم.

دکتر طهرانچی در پایان با بیان اینکه دانشگاه مرکز تحول است، خاطرنشان کرد: توسعه هوشمند مازندران باید در دست دانشگاه آزاد اسلامی باشد و ما با ظرفیت های بالقوه ای که داریم، به توسعه همه جانبه استان کمک کنیم. برای این کار در کنار آموزش برای پایان نامه ها و رساله های دکتری هم مدل خواهیم داشت که در این مدل، هدف تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال است.

در ابتدای این جلسه، مراسم معارفه دکتر منصوریان به عنوان سرپرست جدید دانشگاه آزاد استان مازندران و واحد ساری و تکریم دکتر نیاز آذری به عنوان رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی این استان با حضور دکتر طهرانچی برگزار شد.

دکتر کاوه پیشقدم: طراحی رشته‌های دانشگاهی باید منجر به کارآفرینی شود

دانشگاه آزاد اسلامی در افق 1404:
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس گفت: رشته‌های دانشگاهی و سرفصل‌ها باید به گونه‌ای طراحی و ارائه شود که هر رشته متناسب با نیاز منطقه بوده و منجر به کارآفرینی شود.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی 5 شهریورماه در جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی که به ریاست وی و با حضور معاونان و روسای استان‌ها در واحد تبریز برگزار شد، تاکید کرد که دانشگاه آزاد اسلامی باید با اتخاذ سیاست‌ها و برنامه‌های لازم به مرحله‌ای برسد که در سال 1404 انتخاب اول داوطلبان تحصیل در دانشگاه، مدرسان و محققان باشد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی همچنین دو روز بعد در مراسم آغاز فعالیت واحد تهران غرب در مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم(ص) از خانواده دانشگاه آزاد اسلامی خواست که نظرات خود را برای تبدیل این دانشگاه و انتخاب اول دانشجویان، پژوهشگران و مدرسان در سال 1404 ارائه کنند.

دکتر محمدکاظم کاوه پیشقدم رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس در همین رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به افق 1404 این دانشگاه، اظهار داشت: همانطور که دکتر طهرانچی تاکید کردند، چشم‌انداز دانشگاه آزاد اسلامی تبدیل شدن به انتخاب اول دانشجویان، مدرسان و پژوهشگران است و برای تحقق این چشم‌انداز باید همه اجزای ستادی و اجرایی دانشگاه همت کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس سوق رشته‌ها و آموزش دانشجویان به سمت کارآفرینی و اشتغال‌زایی را یکی از عوامل مهم در تبدیل دانشگاه آزاد اسلامی به انتخاب اول عنوان کرد و افزود: رشته‌های دانشگاهی و سرفصل‌ها به گونه‌ای طراحی و ارائه شود که هر رشته متناسب با نیاز آن منطقه بوده و منجر به کارآفرینی شود تا دانشجویان علاوه بر اینکه در زمان تحصیل متخصص پرورش داده می‌شوند، پس از فارغ‌التحصیلی هم بتوانند بدون وابستگی به دولت وارد بازار کار شوند.

وی استانداردسازی آموزش و علم را از دیگر عوامل موفقیت دانشگاه آزاد اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: دانشگاه باید از نظر کیفیت آموزش، انجام طرح‌های پژوهشی، معیشت اعضای هیات علمی و کارکنان و... خود را به استانداردهای روز دنیا نزدیک کند و با برقراری ارتباط و تبادل استاد و دانشجو با دانشگاه‌های معتبر جهان به دانشگاه اول کشور تبدیل شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس با بیان اینکه توجه به موضوعات فرهنگی در دانشگاه یکی از مطالبات خانواده‌های دانشجویان است، گفت: خوشبختانه در دوره جدید مدیریتی دانشگاه آزاد اسلامی، فعالیت‌های این دانشگاه تنها معطوف به موضوع آموزش نبوده و مسئولان این دانشگاه و در رأس آن دکتر ولایتی و دکتر طهرانچی بر تعلیم همراه با تربیت و پرورش قوه عاقله دانش‌آموزان سما و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تاکید دارند.

دکتر کاوه پیشقدم مساله محور بودن را از دیگر موارد تبدیل دانشگاه آزاد اسلامی به دانشگاه نسل جدید دانست و اظهار داشت: اکنون بزرگترین معضل کشور موضوع اقتصاد و معشیت است و دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک نهاد مردمی باید نسبت به برطرف کردن دغدغه خانواده‌ها برای تحصیل فرزندشان در این دانشگاه و ارائه راهکار برای برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور اقدام کند که خوشبختانه در مدت کوتاه اخیر اقدامات خوبی از جمله انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با دو بانک قرض‌الحسنه برای پرداخت تسهیلات کم‌بهره به دانشجویان انجام شده است.

این مسئول دانشگاهی با تاکید بر لزوم نوآوری در شته‌ها خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی برای تبدیل شدن به انتخاب اول دانشجویان و محققان و مدرسان باید نوآوری و خلاقیت داشته باشد. با ادامه مسیر گذشته نمی‌توان به این افق رسید، بنابراین باید رشته‌های سنتی و کلاسیک متناسب با پیشرفت علم و فناوری به روز شده و رشته‌های بین رشته‌ای بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

نتایج دوره کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی از اعلام نتایج دوره کاردانی پیوسته بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی خبرداد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از مرکز سنجش و پذیرش، دکتر امیررضا شاهانی رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی گفت: نتایج دوره کاردانی پیوسته بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی بر روی سامانه www.azmoon.org قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: پذیرفته شدگان این دوره می توانند در روزهای سه شنبه و چهارشنبه (3 و 4 مهر ماه) به واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی که در آن پذیرفته شده اند، مراجعه کنند.

دکتر شاهانی ادامه داد: داوطلبان میتوانند راهنمای ثبت نام که در سامانه این مرکز به آدرس sanjesh.iau.ac.ir قرار گرفته است را مطالعه کنند.

دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی حمله تروریستی اهواز را محکوم کردند

در بیانیه‌های جداگانه‌؛
دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور در بیانیه‌های جداگانه، حمله تروریستی روز گذشته اهواز را محکوم کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از خبرگزاری آنا، تشکل‌های سیاسی اسلامی، بسیج دانشجویی، کارمندان و اساتید، انجمن‌های اسلامی، رؤسای واحدهای دانشگاهی، استادان، کارمندان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور در بیانیه‌های جداگانه، حمله تروریستی روز گذشته در رژه نظامی اهواز که به شهادت 25 نفر و زخمی‌شدن تعداد زیادی از هموطنان منجر شد را محکوم کردند.

دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کردند که اقدام تروریستی بزدلان و مزدوران مثلث شوم خباثت آمریکا، اسرائیل و آل سعود در اهواز در سالروز آغاز جنگ تحمیلی و در حالی که مردم ایران عزادار شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله(ع) بودند و منجر به شهادت جمعی از مردم بی‌گناه و نظامیان سرافراز کشورمان شد، سند محکم دیگری از دشمنی مزدوران و اربابان آنان است، که آرامش ملت صلح‌جو و مسلمان ایران را برنمی‌تابند و با زشت‌ترین روش‌ها، خیالی باطل برای سست‌ کردن امنیت ملی ایران اسلامی در سر می‌پرورانند.

رژیم‌های حلقه‌به‌گوش و مزدور منطقه که برای پیشبرد اهداف پلید آمریکا و صهیونیسم‌های جنایتکار به پرورش این از خدا بی‌خبران اقدام می‌کنند و قصد برهم‌زدن امنیت و یکپارچگی ملت شریف ایران را دارند، خود می‌دانند که در بین صفوف مستحکم این مردم، پایگاه و جایگاهی نداشته و نخواهند داشت.

دانشگاهیان، خواستار اشد مجازات برای عوامل این حادثه شوم تروریستی شدند.

فرهنگ، آموزش و اشتغال دانش بنیان در دستورکار جدی دانشگاه آزاد اسلامی است

دکتر طهرانچی در دیدار نماینده ولی فقیه در استان مازندران:
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه فرهنگ، آموزش و اشتغال دانش بنیان در دستور کار این دانشگاه قرار دارد گفت: تلاش می‌کنیم با فعالیت جدی در این سه بخش، تحول ایجاد کرده و امید را در جوانان افزایش دهیم..

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی که به منظور حضور در مراسم آغاز سال تحصیلی 98-97 و جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران، به این استان سفر کرده، با آیت‌الله طبرسی نماینده ولی فقیه در استان مازندران و امام جمعه ساری دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی تعهد به اشتغال جوانان و گسترش فرهنگ اسلامی ایرانی را دو رسالت جدی خود می‌داند، تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی هر استان با مسئولیت رئیس واحد مرکز استان اداره می‌شود و در راستای این دو رسالت، متناسب با پتانسیل آن منطقه و دغدغه مردم، رویکرد و مأموریت تعریف کرده‌ایم.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه فرهنگ، آموزش و اشتغال دانش بنیان در دستور کار این دانشگاه قرار دارد، گفت: تلاش ما این است که با فعالیت جدی در این سه بخش، تحول ایجاد کرده و امید را در جوانان افزایش دهیم، بنابراین تغییر رویکرد، افزایش کیفیت در آموزش و ارتقای فرهنگی باید مدنظر واحدها باشد تا دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه منطقه مؤثر واقع شود.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: ما قدردان زحمات مدیران قبلی دانشگاه آزاد اسلامی هستیم و معتقدیم اگر تحول نباشد، جوشش و حرکت شکل نمی‌گیرد. ان‌شاءالله بتوانیم دانشگاه آزاد اسلامی را به معنای کامل آن بسازیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اکنون جمعی از بهترین مدیران دانشگاه‌های کشور در این دانشگاه حضور دارند، تاکید کرد: امیدواریم این مدیران برجسته بتوانند تحولی جدی در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد کرده و با تغییر ریل‌گذاری، منشأ اشتغال‌آفرینی و کارآمدی دانشجویان شوند.

لازم به ذکر است؛ سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز همزمان با اول مهر با حضور در مدرسه دخترانه هوشمند سما واحد قائمشهر، زنگ آغاز سال تحصیلی 97 را به صدا درآورد و پس از آن با حضور در مزار شهدای گمنام با شهدای 8 سال دفاع مقدس تجدیدمیثاق کرد.

اوقات شرعیIslamic Azad University, Langarud - Google Plus Islamic Azad University, Langarud - Aparat Channel Islamic Azad University, Langarud - Instagram

کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود می باشد
اجرا و پشتیبانی توسط: شرکت نوید ایرانیان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود تنهادانشگاه فنی و مهندسی در شمال ایران,Islamic Azad University, Langarud Branch, The first technical and engineering university of north of Iran, Langrood Branch, Langaroud Branch, Langaroud Branch, Langeroud Branch, Langerood Branch Langroud Branch, IAUL دانشگاه آزاد لنگرود، دانشگاه آزاد واحد لنگرود، دانشگاه آزاد استان گیلان، دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان دانشگاه واحد لنگرود