05:13 دوشنبه 1396/05/30

همه چیز درباره 16 نوع وام‌ جدید دانشگاه آزاد اسلامی به دانشجویان

از وام 10 میلیون تومانی ازدواج تا وام مسکن:

یکی از مسائل مهمی که خیلی از دانشجویان را در طول سال تحصیلی درگیر می کند، وضعیت معیشتی و مالی هر دانشجو است که دانشگاه ها سعی می کنند با ارائه تسهیلاتی به آنها کمک کنند تا تحصیل هموار شود.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران؛ مهلت اولیه انتخاب رشته داوطلبین کنکور سراسری دانشگاه آزاد فردا به پایان می رسد و متقاضیان تحصیل در این دانشگاه با توجه به نمره‌کل کسب‌شده در هر زیرگروه، متناسب با رشته انتخابی و کد شناسه، باید نسبت به انتخاب 20 رشته‌محل اقدام کنند.

ما یکی از مسائل مهمی که خیلی از دانشجویان را در طول سال تحصیلی درگیر می کند، وضعیت معیشتی و مالی هر دانشجو است که دانشگاه ها سعی می کنند با ارائه تسهیلاتی به آنها کمک کنند تا تحصیل هموار شود.

وام های دانشجویی مهمترین تسهیلاتی است که چند سالیست صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تنوعی که به آن داده است، مسئله پرداخت شهریه و دیگر مسائل دانشجویان را تا حدودی برطرف کرده است.این وام از محل منابع صندوق رفاه و بیمه دانشجویان به دانشجویانی تعلق می گیرد که در زمان دانشجویی متأهل شده باشند. یک بار در طول تحصیل و جهت ازدواج اول پرداخت می شود. دانشجویان حداکثر یک سال پس از تاریخ عقد نامه فرصت دریافت وام مذکور را دارند.

اما امسال دانشگاه آزاد نیز برای دانشجویان خود بسته های قابل توجه وامی در نظر گرفته است، تسهیلاتی که جدا از صندوق رفاه این دانشگاه، هر دانشجو می‌تواند از صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و بانک ها وام های مختلف دریافت کنند. اما این تسهیلات شامل چی می شود؟؛ طبق انچه که در دفترچه انتخاب رشته امسال این دانشگاه آمده است، این تسهیلات به شرح زیر است:

1- تسهیلات مالی دانشجویی:
قرض الحسنه ها از نظر مدت زمانی به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم می گردند. قرض الحسنه کوتاه مدت حداکثر 6 ماه، قرض الحسنه میان مدت حداکثر 12 ماه، قرض الحسنه بلند مدت حداکثر 60 ماه.

قرض الحسنه های کوتاه مدت و میان مدت در زمان تحصیل دانشجو تسویه می گردند.

الف – وام های کوتاه مدت:
وام ها به صورت کوتاه مدت و 3 تا 6 ماهه بدون بهره بوده و تا پایان هر ترم تحصیلی تسویه حساب شود.

ب – وام های میان مدت:
این گونه تسهیلات به دانشجویانی تعلق می گیرد که برای باز پرداخت نیاز به مهلت بیشتری دارند و از محل اعتبارات شُعب صندوق رفاه و بیمه دانشجویان واحدها طبق ضوابط و مقررات مربوط در اختیار دانشجو گذاشته می شود و در زمان تحصیل دانشجو تسویه می گردد.

ج – وام های بلند مدت:
1- منابع داخلی
2- منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

- این نوع تسهیلات در اختیار دانشجویانی قرار می گیرد که در حین تحصیل قادر به تأمین و پرداخت شهریه و اقساط قرض الحسنه خود نمی باشند.

انوع قرض الحسنه:
- کمک هزینه اجاره:
بابت تأمین بخشی از هزینه تحصیلی برای مدت یک بار در طول تحصیل قابل پرداخت می باشد.

- کمک هزینه تحصیلی: بابت تأمین بخشی از اجاره مسکن دانشجویان در طول مدت تحصیل پرداخت می شود. در طول سال یک بار و صرفاً جهت مسکن دانشجویان غیر بومی می باشد با باز پرداخت 12 ماهه.

- کمک هزینه ازدواج: این وام از محل منابع صندوق رفاه و بیمه دانشجویان به دانشجویانی تعلق می گیرد که در زمان دانشجویی متأهل شده باشند. یک بار در طول تحصیل و جهت ازدواج اول پرداخت می شود. دانشجویان حداکثر یک سال پس از تاریخ عقد نامه فرصت دریافت وام مذکور را دارند.

- وام ضروری: وام ضروری صرفاً جهت عمل جراحی، بستری در بیمارستان، هزینه دارو بیماری های خاص و زایمان می باشد.

مجلس در راس امور است یا وزارت علوم!

علی‌رغم اعلام و ابلاغ معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه «قانون تایید رشته‌های دانشگاه آزاد مصوب سال 67 از نظر این معاونت معتبر تلقی می‌شود»، اما وزارت علوم کماکان سعی در رد قانون و عمل به رویه غیرقانونی خود دارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از آنا، بعد از اقدام وزارت علوم در حذف رشته‌های دانشگاه آزاد و سعی در منسوخ اعلام کردن قانون سال 67 درباره رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی؛ سرانجام رئیس مجلس شورای اسلامی دستور داد تا معاونت قوانین مجلس منسوخ بودن یا دارای اعتباربودن این قانون را پیگیری و اعلام کند. در پی دستور دکتر لاریجانی رئیس مجلس، دکتر امیدوار رضایی، معاون قوانین مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با یادآوری اینکه وظیفه اعلام قوانین معتبر برعهده معاونت قوانین مجلس است، آب پاکی را روی دست وزارت علوم ریخت و اعلام کرد: «درخصوص اعتبار قانون تائید رشته‌های دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی مصوب 1367/2/14 و آیین‌نامه اجرایی آن مصوب 1396/4/10 هیأت وزیران،‌ به استحضار می‌رساند: از نظر این معاونت قانون مذکور و آیین‌نامه اجرایی آن معتبر تلقی می‌شود.»

علی‌رغم اعلام نظر صریح معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد متولی تدوین و تنقیح قوانین مبنی بر قانونی‌بودن کمیته سه نفره تایید رشته‌های دانشگاه آزاد، وزارت علوم در اقدامی خلاف قانون به اصطلاح عوام «زیره به کرمان برده» و طی بیانیه‌ای اقدام دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی را در انتصاب دکتر منصور کبکانیان به عنوان «رئیس کمیته سه نفره تایید رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی» دارای وجاهت قانونی ندانسته است.

حال مشخص نیست که وزارت علوم براساس چه منطقی برای نظرات قانون‌گذاران (مجلس شورای اسلامی)، وجاهت قانونی تعیین می‌کند.

دریافت خبر

باید جرات بهره برداری از علم به دانشجویان آموخته شود/ تولید علم باید در راستای رفع نیازهای ملی و خلق ثروت باشد

دکتر رهبر در مراسم معارفه سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران:
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم معارفه دکتر طهرانچی گفت: برنامه جدی ما در این دانشگاه رفع مشکلات کشور است که یکی از این مشکلات مسئله بیکاری بخصوص بیکاری فارغ التحصیلان است. بنابراین باید دانشجویانی را تربیت کنیم تا جرأت تبدیل علم خود به فعالیت های کارآفرینانه را داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، مراسم تودیع و معارفه سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکزی عصر امروز با حضور دکتر رهبر رییس دانشگاه آزاد اسلامی، معاونان سازمان مرکزی، روسای واحدهای استان تهران و جمعی از مسئولان این واحد در مجتمع پیامبراعظم واحد تهران مرکز برگزار شد.
در این مراسم دکتر فرهاد رهبر رییس دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با حمایت های امام راحل، مقام معظم رهبری، پشتکار آیت الله هاشمی(ره) و مدیریت اجرایی قوی دکتر جاسبی از یک نهال به درختی تنومند تبدیل شده است و نگهداری و مدیریت از این امانت بدون همکاری و همفکری مجموعه مدیریتی آن امکانپذیر نخواهد بود.
وی ضمن قدردانی از زحمات دکتر شمس، اظهار داشت: امیدوارم مجموعه تهران مرکز و واحدهای استان تهران با حضور دکتر طهرانچی که فردی توانمند در عرصه علم و اجراست، بیش از پیش در مسیر موفقیت گام بردارد. البته دکتر شمس هم به خوبی توانستند تجربه خوبی از خود در واحد تهران جنوب و تهران مرکز بر جای بگذارند.
دکتر رهبر خاطرنشان کرد: مسئولیت‌ها مانند ورزش دو امدادی است و این پرچم از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. خوب است که آمد و رفت مدیران موجب ترقی و حرکت رو به جلو شود.
دکتر رهبر، با اشاره به ماموریت دانشگاه آزاد اسلامی طی سه دهه گذشته گفت: با توجه به شرایط جامعه پس از انقلاب و عطش مردم برای کسب تحصیلات عالیه، این دانشگاه به خوبی توانست به عنوان یک دانشگاه نسل اول فعالیت کرده و در راستای ارتقای سطح علمی و دانش جامعه نقش آفرینی کند. با این وجود اگر نتوانیم از این ظرفیت بوجود آمده بهره برداری کنیم فرصت بوجود آمده را از دست خواهیم داد.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی، با اشاره به موفقیت های این دانشگاه در تولید علم کشور گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علم و افزایش تولید مقاله های علمی کشور سهم عمده ای دارد و این پتانسیل در آن وجود دارد که همتراز دانشگاه های درجه یک کشور قرار بگیرد.
وی با تاکید بر اینکه تولید علم باید در راستای رفع نیازهای ملی باشد، گفت: هدف اصلی ما به کارگیری آموزش برای تولید علم و خلق ثروت از علم است و اگر بتوانیم این مسیر را دنبال کنیم اولین گام به سوی تحقق دانشگاه نسل سوم یا همان کارآفرین را برداشته ایم.
دکتر رهبر تاکید کرد: ما به دانشجویان علم آموخته ایم اما جرات آنکه از علم بهره برداری کرده و کارآفرینی کنند را به آنها نداده ایم. البته جرات مقدمه ای می خواهد که آن ایمان است، بنابراین تربیت دانشجویان باید به گونه ای باشد که علم و ایمان توامان در حین تحصیل به آنها آموزش داده شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه عامل تولید و پیشرفت کشور سرمایه فیزیکی نیست، اضافه کرد: مهمترین عامل پیشرفت نیروی انسانی و سرمایه انسانی است. کشورهای اروپایی امروز به دلیل نداشتن نیروی انسانی دغدغه و نگرانی دارند و ما امروز از این ثروت باید محافظت کنیم و قدردان آن باشیم و نباید به گونه‌ای رفتار کنیم که اتلاف سرمایه باشد.
دکتر رهبر افزود: اگر نتوانیم از فرصت نیروی انسانی موجود در کشور بهره‌برداری کنیم به گونه‌ای اتلاف سرمایه کرده‌ایم.
وی در ادامه گفت: علم و ایمان دو بال مورد نیاز برای حرکت علمی تأثیرگذار هستند و در کنار این دو مقوله جرأت که از مولفه‌ها و زیرمجموعه‌های ایمان و اخلاق است، می‌تواند دانشجوی ما را به فردی دغدغه‌مند و موثر در جامعه تبدیل کند. در این مسیر قطعا به کمک شما اساتید و اعضای هیئت علمی در کاربردی کردن پایان‌نامه‌ها نیازمندیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برنامه جدی ما در این دانشگاه رفع مشکلات کشور است که یکی از این مشکلات مسئله بیکاری بخصوص بیکاری فارغ التحصیلان است. بنابراین باید دانشجویانی را تربیت کنیم تا جرأت تبدیل علم خود به فعالیت های کارآفرینانه را داشته باشند.

دکتر طهرانچی: دانشگاه آزاد اسلامی به سمت دانشگاه تمدن‌ساز حرکت می‌کند

سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکز گفت: امروز مصمم هستیم دانشگاه تمدن‌ساز را در تبعیت از مقام معظم رهبری رقم بزنیم.
دکتر محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکز در مراسم معارفه‌اش اظهار داشت: بنا بر تأکیدات مقام معظم رهبری اگر ما در سه مولفه فرهنگ، علم و اقتصاد قوی شویم دشمنان نمی‌توانند بر ما چیره شوند که این سه مولفه باید به صورت توامان پیشرفت کند و دانشگاه‌ها مولد هر سه زمینه هستند.
وی با بیان اینکه امروز برخی منتقدان از گستردگی آموزش عالی ابراز نگرانی می کنند، گفت: گستردگی آموزش عالی را باید سکوی پرش دانست و ما برای مرحوم آیت الله هاشمی(ره) ‌طلب علو درجات را داریم که انصافا نقش بی‌بدیلی در این زمینه داشته است.
وی ادامه داد: ایشان همیشه دو درگیری ذهنی داشت که یکی ایران اسلامی و دیگری دانشگاه آزاد اسلامی بود که ما نیز باید این دغدغه را پاس بداریم.
دکتر طهرانچی با بیان اینکه نیروی انسانی دانشگاهی مقدمه اقتدار کشور است، افزود: نظام جمهوری اسلامی نه تنها به پیشرفت های بسیاری در تولید مقالات علمی و کسب جایگاه بین المللی نائل شده، بلکه ایران پنجمین کشور در توسعه آموزش عالی سرزمینی به شمار می رود و تا سال 2020 هم همچنان جزو 10 کشور اول دنیا خواهیم ماند.
وی تصریح کرد: آنهایی که دغدغه کم شدن دانشجویان را دارند، بدانند که اشکال جای دیگری است.
دکتر طهرانچی با اشاره به ناهماهنگی میان برنامه های آموزش عالی و خواست جامعه گفت: تعداد داوطلبان کنکور در رشته تجربی روز به روز بیشتر و در رشته‌های ریاضی و انسانی کمتر می‌شود. مردم صریحا می‌گویند که به فکر آموزش عالی باشید. صندلی خالی خلق کردید، ولی صندلی‌ها ناکارآمد است.
وی عنوان کرد: امروز مصمم هستیم دانشگاه تمدن‌ساز را در تبعیت از مقام معظم رهبری رقم بزنیم. برآنیم رتبه سوم دانشگاه‌های ایرانی را در رتبه بندی سایماگو کسب کنیم تا دانشگاه آزاد اسلامی در افق 1404 انتخاب اول داوطلبان ورود به دانشگاه و انتخاب اول مدرسان برای تدریس باشد.
احمد شمس رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در این مراسم با بیان اینکه مدیریت در دانشگاه مانند میدان جنگ است و همواره در حال مبارزه هستیم، اظهار داشت: واحد تهران مرکز مانند یک کشور بی ثابت بود، چرا که دوران مدیریت در این واحد بسیار ناپایدار است اما امیدواریم برای دکتر طهرانچی این گونه نباشد.
وی افزود: من هیچ‌گاه اهل استعفا نبودم و شانه خالی نکردم و هر کسی استعفا می‌داد، زود می‌پذیرفتم، زیرا نگرانم که مبادا در دنیا و آخرت بابت شانه خالی‌ کردن از مسئولیت مواخذه شوم.
سرپرست سابق دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکز ادامه داد: واحد تهران جنوب را به عنوان زیان‌ده‌ترین واحد تحویل گرفتم اما به عنوان پرسود‌ترین واحد تحویل دادم.
حجت الاسلام طیبی رییس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران نیز در این مراسم، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به دلیل استقرار در پایتخت کشور از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و می توان اهمیت آن را با کل واحد دانشگاه آزاد اسلامی سطح کشور برابر دانست.
وی افزود: هر قضاوتی که در مورد واحدهای استان تهران صورت گیرد جامعه آن را به کل واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی نیز سرایت می دهد بنابر این مسئولان این استان باید توجه بیشتری در مدیریت این استان داشته باشند.
طیبی در ادامه ضمن تقدیر از تلاش های دکتر شمس رییس سابق واحد تهران مرکز برای دکتر طهرانچی آرزوی موفقیت کرد و گفت: امیدواریم دکتر طهرانچی که شخصیتی ارزشمند در عرصه علم به شمارمی روند باعث رشد این دانشگاه شوند.

دریافت خبر

نرخ شهریه تمامی مقاطع تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

با صدور بخشنامه‌ای توسط دکتر رهبر؛
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، بخشنامه نرخ شهریه سال تحصیلی 97-96 برای رشته‌های تحصیلی غیرپزشکی و علوم پزشکی از کاردانی تا دکتری تخصصی را ابلاغ کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، متن این بخشنامه که توسط دکتر فرهاد رهبر به همه روسای واحدهای مراکز استان (دبیران هیات‌های امنای استانی)، روسای واحدها و مراکز آموزشی و سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شده است، به شرح زیر است:

«با توجه به مصوبه شانزدهمین اجلاس هیات امنای دانشگاه مبنی‌ بر تعیین نرخ شهریه دانشجویان، مقرر شد نرخ شهریه شامل شهریه پایه (ثابت) و متغیر همه دانشجویان به شرح زیر اعمال شود:

1. به منظور جذب نخبگان و کمک به تحصیل دانش‌آموزان مناطق محروم و کاستن از بار مالی خانواده‌ها، شهریه ثابت و متغیر رشته محل‌های گروه غیرپزشکی بدون آزمون مقاطع کاردانی و کارشناسی که در نقشه جامع علمی کشور دارای اولویت بوده و کمبود دانشجو دارند تا 50درصد کاهش می‌یابد.

این کاهش 50 درصدی شهریه برای سال 97-96 بعد از اعمال افزایش تا 10درصدی شهریه این رشته‌محل‌ها نسبت به سال 95، محاسبه می‌شود. پیشنهاد دقیق ارقام کاهش یافته شهریه ثابت و متغیر هر رشته محل با رعایت شرایط فوق‌الذکر در اختیار رئیس واحد دانشگاهی و تصویب نهایی برعهده کمیسیون دائمی هیات امنای استان است.

2. دانشجویان قدیم (شامل ورودی‌های سال 1395 و ما قبل):

دانشجویان رشته‌های غیرپزشکی: (شهریه پایه) براساس شهریه پایه‌ای که هر ورودی در سال 1395 پرداخت کرده است، در سال تحصیلی 97-1396 بدون افزایش در نظر گرفته می‌شود. (شهریه متغیر) نرخ 10درصد افزایش نسبت به شهریه متغیری که هر ورودی در سال 1395 پرداخت کرده است.

دانشجویان رشته‌های پزشکی: (شهریه پایه) دانشجویان رشته‌های علوم‌پزشکی که قبل از مهر 96 وارد دانشگاه شده‌اند، افزایش نمی‌یابد. (شهریه متغیر) شهریه متغیر دانشجویان رشته‌های علوم‌پزشکی که قبل از مهر 96 وارد دانشگاه شده‌اند 80 درصد نرخ شهریه اعلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای رشته‌های خودگردان در سال تحصیلی 97-1396 است که رقم آن متعاقبا از سوی وزارت مذکور اعلام و از سوی سازمان مرکزی دانشگاه ابلاغ می‌شود

3. دانشجویان جدیدالورود (از مهر 1396):

دانشجویان غیرپزشکی: نرخ افزایش شهریه پایه و متغیر در کلیه مقاطع تحصیلی نسبت به شهریه پایه و متغیر پرداختی در سال 1395 به میزان 10درصد تعیین می‌شود.

دانشجویان علوم‌پزشکی: شهریه پایه دانشجویان رشته‌های علوم‌پزشکی که سال 96 وارد دانشگاه می‌شوند 10 درصد نسبت به سال 95 افزایش می‌یابد و شهریه متغیر آنها 80 درصد نرخ شهریه اعلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای رشته‌های خودگردان در سال تحصیلی 97-1396 است که رقم آن متعاقبا از سوی وزارت مذکور اعلام و از سوی سازمان مرکزی دانشگاه ابلاغ خواهد شد.

4. شهریه رشته محل‌های جدید که در واحد دانشگاهی دایر شده است و این رشته‌ها در واحدهای دیگر همان استان یا استان همجوار موجود بوده‌اند براساس شهریه رشته‌های هم‌نام واحد دانشگاهی تعیین شود.

5. شهریه پایه و متغیر دکترای پژوهش‌محور همانند شهریه دکترای آموزشی و پژوهشی با احتساب 10 درصد افزایش نسبت به سال قبل تعیین شود.

تبصره 1: مجموع اعتبار تخفیفات شهریه برای هر واحد دانشگاهی حداکثر 0.75 درصد شهریه محاسبه شود که نحوه اجرای آن در بخشنامه‌ای متعاقبا ابلاغ می‌شود.

تبصره 2: در چارچوب مصوبات هیات‌های امنای استانی، میزان و نحوه محاسبه شهریه واحدهای برون‌مرزی، واحدهای بین‌الملل داخلی و دانشجویان غیرایرانی متعاقبا از طریق اداره کل بین‌المللی دانشگاه، بخشنامه مربوطه ابلاغ خواهد شد.

تبصره 3: در صورت تصویب رشته با عنوان جدید برای سال تحصیلی 97-96 میزان شهریه آن با بررسی در دبیرخانه کمیته شهریه سازمان مرکزی دانشگاه متعاقبا اعلام خواهد شد.

لازم به ذکر است که کلیه مکاتبات لازم در رابطه با موضوع شهریه لازم است صرفا با دبیرخانه کمیته شهریه واقع در دفتر برنامه و بودجه معاونت برنامه‌ریزی و اموراقتصادی (شماره تماس 47353612-021) صورت پذیرد.

همچنین مسئولیت اجرای بخشنامه با رؤسای واحدها و مراکز آموزشی و نظارت بر حسن اجرای آن برعهده رؤسای واحدهای مراکز استان (دبیر هیات امنای استان) می‌باشد.»

دریافت خبر

اوقات شرعیIslamic Azad University, Langarud - Google Plus Islamic Azad University, Langarud - Aparat Channel Islamic Azad University, Langarud - Instagram

کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود می باشد
اجرا و پشتیبانی توسط: شرکت نوید ایرانیان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود تنهادانشگاه فنی و مهندسی در شمال ایران,Islamic Azad University, Langarud Branch, The first technical and engineering university of north of Iran, Langrood Branch, Langaroud Branch, Langaroud Branch, Langeroud Branch, Langerood Branch Langroud Branch, IAUL دانشگاه آزاد لنگرود، دانشگاه آزاد واحد لنگرود، دانشگاه آزاد استان گیلان، دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان دانشگاه واحد لنگرود