11:20 دوشنبه 1396/05/02

جایگزینی رشته‌های جدید و متناسب با نیاز جامعه با رشته‌های کم‌طرفدار و سنتی /راه اندازی پردیس های بین‌الملل در رشته های علوم پزشکی / آموزش‌های فنی و حرفه ای و تربیت تکنیسین در اولویت است

در کمیسیون تخصصی آموزش و تحصیلات تکمیلی، علوم پزشکی و سما مطرح شد:
کمیسیون های آموزش و تحصیلات تکمیلی، پزشکی و سما با حضور دکتر رهبر سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی، برخی از معاونین دانشگاه و جمعی از روسای واحدهای مراکز استان در سازمان مرکزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، موضوعات و چالش‌های اصلی دانشگاه در واحدها و مراکز آموزشی و برنامه‌های پیشنهادی مبنی بر رفع چالش‌های چند استان به صورت حوزه بندی و... ازجمله موارد مطرح شده در این کمیسیون بود.

دکتر علیرضا رهایی معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی در سخنانی به مهمترین مشکلات حال حاضر حوزه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: رشته محل‌ها و نحوه ادامه فعالیت آنها و همچنین وضعیت اعضای هیات علمی در واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر از اهمیت بیشتری برخوردار است که اقدام مقدماتی معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی، راه اندازی یک پرتال یکپارچه آموزشی و پژوهشی و سپس مالی است که انعکاس اطلاعات صحیح، دسترسی منظم و آسان و همچنین هماهنگی بین اعضای هیات علمی را در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه راه اندازی این پرتال، اقدامی کمک رسان برای تصمیم گیری‌های مدیریتی خواهد بود، افزود: در کنار این پرتال، سامانه جامع نظارت و ارزیابی نیز در دستور کار قرار گرفته است تا با بررسی نارسایی‌ها و کاستی‌ها و رفع تناقض‌های اطلاعاتی اعضای هیات علمی، این اطلاعات به صورت روشن و شفاف جمع آوری شود.

دکتر رهایی با تاکید بر اینکه اولویت دانشگاه آزاد اسلامی به جذب اعضای هیات علمی تمام وقت است، گفت: حفظ اعضای هیات علمی تمام وقت موجود و کمک به ارتقای مرتبه علمی آنان از طریق اعمال سیاست‌های تشویقی، از اولویت‌های دانشگاه آزاد اسلامی است و از این رو لازم است جنبه‌های موردنیاز در این زمینه بررسی و به مرحله اجرا گذاشته شود. همچنین بحث حضور اعضای هیات علمی در واحدها به صورت جدی مطرح است و واحدها ملزم به تدارک فضای مناسب جهت استقرار اعضای هیات علمی تمام وقت در واحد، هستند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امروزه برخی رشته‌های مرسوم طرفداران خود را از دست داده است، بر جایگزینی رشته‌های جدید و متناسب با نیاز جامعه با رشته‌های کم‌طرفدار و سنتی و جذب دانشجو در این رشته‌ها تاکید کرد.

رهایی اظهار داشت: برای اعتلای دانشگاه آزاد اسلامی، بهره مندی از بدنه هیات علمی فعال، علاقمند و متخصص از ضروریات است، از این رو باید تدابیری اندیشیده شود تا اعضای هیات علمی حضوری جدی و مثمر ثمر در دانشگاه داشته باشند و زمینه‌ها و انگیزه‌های لازم برای ارتقای مرتبه علمی آنها ایجاد شود.

دکتر سیدعلی ابطحی معاون پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه این جلسه، به لزوم بازنگری رشته‌ها در وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: سال گذشته وزارت بهداشت با بازرسی رشته‌های پزشکی در سراسر کشور، برخی رشته‌ها را که براساس آمایش سرزمینی غیر ضروری بودند، نه تنها برای دانشگاه آزاد اسلامی، ‌بلکه برای تمامی دانشگاه‌ها حذف کرد.

وی افزود: آنچه امروز برای دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص ایجاد رشته از اهمیت بالایی برخوردار است، پردیس بین المللی است. بسیاری از مناطق برای پردیس‌های بین المللی پتانسیل لازم را دارا هستند.

دکتر ابطحی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی مجوز جذب دانشجوی خارجی تا 20درصد ظرفیت دانشجو در هر واحد را داراست، گفت: برخی واحدها ازجمله قم شرایط و پتانسیل تبدیل شدن به پردیس بین الملل را دارند. امکانات و تجهیزات واحدهای مجری رشته‌های پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی بعضاً قابل مقایسه با دانشگاه‌های علوم پزشکی نیست و از شرایط بسیار خوبی برخوردار است.

دکتر احمد زرهانی رئیس سازمان سما در این جلسه با تاکید بر لزوم آسیب شناسی و نقد و بررسی کارشناسانه معضلات آموزشی کشور، اظهار داشت: افراط در آموزش و تعلیم افراد در حوزه‌هایی بی ارتباط با نیاز جامعه، یکی از مهمترین مشکلات امروز نظام آموزش عالی کشور است.

دکتر زرهانی با بیان اینکه رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی نیز بر مسئله آموزش‌های فنی و حرفه ای و تربیت تکنیسین تاکید دارد، گفت: اگرچه سازمان سما با دارا بودن 170هزار دانش آموز و دانشجو، یک دهم دانشگاه آزاد اسلامی را تشکیل می‌دهد اما با به کار گیری سیاست‌های درست آموزشی، می‌تواند الگویی برای سایر حوزه‌ها باشد.

رئیس سازمان سما اظهار داشت: با عنایت به تبدیل آموزشکده‌های فنی و حرفه ای دولتی به دانشگاه‌های فنی و حرفه ای در سراسر کشور، سما نیز می‌تواند به دانشکده‌های فنی و حرفه ای تبدیل شود که البته این امر مستلزم بازنگری در اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی است.

زرهانی با تشریح سیر تحولات سازمان سما و اقدامات و ماموریت‌های آن، تقویت سازمان سما و توسعه مراکز آن مخصوصاً پیش دبستانی سما را مورد تاکید سرپرست دانشگاه دانست.

گفتنی است در این جلسه روسای دانشگاه آزاد اسلامی استان‌های تهران، مازندران، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و... به ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات و همچنین طرح مشکلات و معضلات دانشگاه آزاد اسلامی در استان متبوع خود ازجمله مسائل مربوط به اعضای هیات علمی، کمبود دانشجو، تنوع بخشی درآمدها و مدیریت هزینه‌ها، برنامه ریزی درسی واحدها، حمایت از پژوهشگران، افزایش تقاضای انتقال یا ماموریت به واحدهای مراکز استان و... پرداختند که در کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دریافت خبر

بودجه ریزی عملیاتی در دستور کار واحدها قرار گیرد/ کاهش هزینه ها از طریق تفویض اختیار به روسای واحدها ممکن است/ تحول در ساختار دانشگاه آزاد اسلامی در راه است

دکتر رهبر در کمیسیون های تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی:
دکتر فرهاد رهبر سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با حضور در کمیسیون های آموزش و تحصیلات تکمیلی، پزشکی، سما، دانشجویی - فرهنگی، اداری-مالی، برنامه ریزی و عمران از نزدیک در جریان روند برگزاری این کمیسیون ها و موضوعات مطرح شده در آنها قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر رهبر با ابراز خرسندی از حضور در جمع کارشناسی و صمیمانه کمیسیون و با تاکید بر لزوم بهره مندی از نظریات روسای واحدها برای حل معضلات موجود دانشگاه، اظهار داشت: یکی از مهمترین مسائل دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر کاهش هزینه‌هاست که تنها با مدیریت هزینه و صرفه جویی امکانپذیر است. پیش بینی می‌شود هزینه‌های سال جاری دانشگاه آزاد اسلامی بیش از درآمدهای آن باشد چرا که تنها منبع درآمد این دانشگاه شهریه دانشجویان است.
وی با بیان اینکه این روند درآمدی، دانشگاه را در درازمدت با مشکل مواجه خواهد کرد، از روسای واحدها خواست مدیریت هزینه را در اولویت امور خود قرار دهند و با حرکت به سمت بودجه ریزی عملیاتی و احتساب قیمت تمام‌شده هر دانشجو در هر رشته و هر مقطع، برنامه ریزی بهتر و کارآمدتری در این راستا تدوین کنند.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اهمیت کیفیت آموزشی، گفت: دانشگاه یک پیکره واحد است که با کمک اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان برای اعتلای این دانشگاه در تمامی حوزه‌های مالی، اداری، پژوهشی، آموزشی و.... برنامه ریزی می‌کنیم و روسای واحدها باید این اختیار را داشته باشند که با حفظ وحدت رویه، طبق سیاست گذاری‌های دانشگاه عمل کنند و قطعاً در ازای این اعطای اختیار، مسئولیت آنها نیز افزایش خواهد یافت.
دکتر رهبر با بیان اینکه تحول در ساختار دانشگاه آزاد اسلامی در دستورکار قرار گرفته است، تصریح کرد: هدف ما تبدیل کردن دانشگاه آزاد اسلامی به دانشگاهی سبک و چابک و در عین حال پرتوان و کارآمد است. با تقلیل هزینه‌ها و افزایش کارآمدی از طریق تفویض اختیار به روسای واحدها و استفاده از ابزار الکترونیکی در دنیای مدرن امروزی، می‌توان به این مهم دست یافت.
وی با بیان اینکه رعایت استانداردهای آموزشی در دانشگاه آزاد اسلامی مورد تاکید است و نباید اجازه دهیم اعضای هیات علمی دچار رکود علمی شوند، از روسای دانشگاه آزاد اسلامی مراکز استان خواست ظرف 15 روز آینده با بررسی شرایط و وضعیت استان متبوع خود، پیشنهاداتی درخصوص سرانه دانشجویی، استانداردهای آموزشی، جذب دانشجویان فارسی زبان خارجی، ارتقای اعضای هیات علمی، نسبت استاد به دانشجو، تقویت شرکت‌های دانش بنیان و... برای در پیش گرفتن رویه ای متفاوت در استان‌ها، ارائه کنند.

دریافت خبر

اعلام جزییات تعطیلات تابستانی مردادماه 1396 واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی

معاونت اداری و مالی دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه تعطیلات مرداد ماه 1396 را به روسای واحدها، مراکز آموزشی و سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در این بخشنامه آمده است:

پیرو درخواست روسای استان ها و واحدهای دانشگاهی در راستای کاهش هزینه ها، رضایتمندی و رفاه همکاران دانشگاه به استناد مصوبه دویست و نوزدهمین جلسه هیات رئیسه مورخ 96/4/28 مقرر شد تمامی کارکنان و اعضای هیات علمی واحدها و مراکز آموزشی و سازمان سما در نیمه دوم مردادماه از تعطیلات تابستانی بهره‌مند شوند.

براساس این بخشنامه؛ واحدها و مراکز آموزشی که مجری ترم تابستانی نیستند، می توانند در فاصله زمانی 96/5/14 لغایت 96/5/27 به مدت دو هفته (یک هفته مرخصی تشویقی و یک هفته مرخصی استحقاقی) از تعطیلات استفاده کنند. واحدها و مراکز آموزشی که مجری ترم تابستانی هستند، طبق برنامه آموزشی واحد و تصویب شورای دانشگاه استان، می توانند در فاصله زمانی 96/5/14 تا 96/6/2 به مدت دو هفته (یک هفته مرخصی تشویقی و یک هفته مرخصی استحقاقی) از تعطیلات بهره‌مند شوند.

در این بخشنامه تأکید شده تعطیلات در واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی منوط به تصویب شورای دانشگاه استان است. همچنین واحدهای مجری ترم تابستانی، با هماهنگی دبیرخانه هیات امنای استانی و با حداقل نیروی انسانی، برنامه ریزی لازم را جهت برگزاری مناسب برنامه های آموزشی انجام دهند.

لازم به ذکر است براساس بندهای این بخشنامه؛ نیمی از این تعطیلات به عنوان مرخصی تشویقی و نیمی دیگر از مرخصی استحقاقی کارکنان و اعضای هیات علمی منظور خواهد شد. بدیهی است بهره مندی آنان از هر روز مرخصی تشویقی منوط به استفاده از یک روز مرخصی استحقاقی در ازای آن است.

در ایام تعطیلات تابستانی باید به گونه ای برنامه ریزی شود که در برنامه های آموزشی (بخصوص ترم تابستانی و شروع نیمسال اول سال تحصیلی 97-96) اختلالی ایجاد نشود و همچنین با رعایت تمامی ضوابط مربوطه، امکان تشکیل جلسات دفاع از رساله یا پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و حضور علاقمندان در این جلسات فراهم شود.

در این بخشنامه تاکید شده حضور یکی از معاونان واحدها و مراکز آموزشی در طول ایام تعطیلات در ساعات اداری در واحد به صورت شیفت الزامی است. همچنین کارکنانی که ماهیت وظایف و نوع شغل آنها به گونه ای است که باید در محل کار حضور یابند (مانند پرسنل حفاظت و تاسیسات که به صورت شیفتی انجام وظیفه می کنند) می توانند براساس ضوابط و مقررات، از حق الزحمه اضافه کاری بهره مند شوند.

دریافت خبر

زمان بندی نوبت دوم تعطیلات تابستانی دانشگاه آزاد اسلامی به اختیار واحدها خواهد بود/ تعامل کامل با وزارت علوم , مجلس شورای اسلامی و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای حل مشکل رشته محل ها

دکتر رهبر در جلسه هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی مطرح کرد:
دکتر فرهاد رهبر با تاکید بر وفاق و همدلی بین خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: در موضوع رشته محل ها در تعامل کامل با وزارت علوم و مجلس شورای اسلامی و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دویست و هفدهمین جلسه هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست دکتر رهبر سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور اعضا، صبح امروز در سازمان مرکزی برگزار شد.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه با اشاره به ضرورت تشکیل یک ستاد کوچک ،چابک ،سیاست گذار و ناظر بمنظور یکپارچه سازی فعالیتهای دانشگاه در همه عرصه ها در کل کشور گفت :برنامه ها، اهداف و سیاست ها در دانشگاه آزاد اسلامی یکپارچه است اما این به معنای متمرکز عمل کردن نیست و در هر جایی که لازم است تفویض اختیار صورت می گیرد اما این تفویض اختیار سازمان یافته، هدفمند و با نظارت همراه است.
دکتر رهبر با تاکید بر انجام تصمیم گیری ها براساس مشورت و خرد جمعی ،گفت: کلیه تصمیم گیری ها در سازمان مرکزی با مشورت واحدها صورت گرفته و در تنظیم و ابلاغ بخشنامه ها، با توجه به نظرات، پیشنهادات و دیدگاه های صاحب نظران و کارشناسان ، چالش ها و مشکلات واحدها و مراکز آموزشی در نظر گرفته می شود.
وی درخصوص مجوز رشته محل های مقطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان کرد: برای اخذ مجوز در تعامل کامل با نهادهای مرتبط مثل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مجلس شورای اسلامی و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم.
دکتر رهبر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برگزاری تعطیلات تابستانی دانشگاه گفت: زمان بندی اجرای تعطیلات تابستانی که به مدت دو هفته خواهد بود با ابلاغ معاونت اداری و مالی دانشگاه به واحدها و مراکز دانشگاهی واگذار خواهد شد تا متناسب با شرایط واحدهای دانشگاهی اجرا شود، چرا که بعضی از واحدها مجری برگزاری دوره های تابستانی و مصاحبه های دکتری هستند.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد که خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی بتواند با تلاش و کوشش همه اعضا و همچنین وفاق و همدلی به اهداف خود دست یابد.

دریافت خبر

مهلت انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی تا شنبه تمدید شد

دکتر رهایی:
معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی از تمدید مهلت انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی تا روز شنبه ٣١تیر ماه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتررهایی با اشاره به تمدید مهلت انتخاب رشته مقطع کارشناسی ارشد سال 96 دانشگاه آزاد اسلامی تا ساعت ۲۴ روز شنبه ٣١تیرماه، گفت: با توجه به درخواست مکرر داوطلبان و برای رفاه حال آنها مهلت انتخاب رشته تمدید شد.

وی افزود: داوطلبان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی که تاکنون انتخاب رشته نکرده اند، می توانند از طریق سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی www.azmoon.org نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.

دکتر رهایی در پایان گفت: همچنین داوطلبانی که پیش از این انتخاب رشته کرده اند نیز می توانند با مراجعه به سایت مرکز آزمون این دانشگاه، فرم انتخاب رشته خود را ویرایش کنند.

دریافت خبر

اوقات شرعیکلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود می باشد
اجرا و پشتیبانی توسط: شرکت نوید ایرانیان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود تنهادانشگاه فنی و مهندسی در شمال ایران,Islamic Azad University, Langarud Branch, The first technical and engineering university of north of Iran, Langrood Branch, Langaroud Branch, Langaroud Branch, Langeroud Branch, Langerood Branch Langroud Branch, IAUL دانشگاه آزاد لنگرود، دانشگاه آزاد واحد لنگرود، دانشگاه آزاد استان گیلان، دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان دانشگاه واحد لنگرود