15:02 جمعه 1395/12/06

خبرنامه شماره 91 مورخ 1اسفند سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی

برای دریافت خبرنامه اینجا کلیک کنید.

نحوه ساماندهی چگونگی پرداخت شهریه و سنوات دانشجویان تحصیلات تکمیلی

از سوی معاونان آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد:
دستورالعمل ساماندهی چگونگی پرداخت شهریه و سنوات دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی از سوی معاونان آموزشی و پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی در این بخشنامه آمده است:

به منظور ساماندهی چگونگی پرداخت شهریه و سنوات تحصیلی دانشجویان تحصیلات تکمیلی موارد زیر ابلاغ می شود:

دانشجویان تحصیلات تکمیلی که پایان نامه کارشناسی ارشد یا رساله دکترای تخصصی خود را تا 15 اسفند ماه سال 95 (ثبت نام نیمسال اول 96-95) با موفقیت دفاع می کنند مشمول تمدید سنوات تحصیلی در نیمسال دوم 96-95 نمی شوند و به ترتیب از پرداخت شهریه مربوط به نیمسال دوم حسب مورد معاف هستند.

مسئولیت حسن اجرای این دستورالعمل برعهده روسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است.

فرهاد حسین زاده لطفی ابراهیم واشقانی فراهانی

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه معاون پژوهش و فناوری دانشگاه

دریافت خبر

خیزش فرهنگی در تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی بی سابقه است/انتشار کتابی با هدف واکاوی اندیشه های آیت الله هاشمی رفسنجانی

دکتر میرزاده در جلسه شورای راهبردی فرهنگی اجتماعی عنوان کرد:
جلسه شورای راهبردی فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی روز گذشته با حضور دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه، دکتر سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر سیدطه هاشمی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام سید محمود دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، دکتر احمد احمدی رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی و سایر اعضا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر میرزاده در این جلسه، از فعالیت های دکتر طه هاشمی معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه تقدیر کرد و گفت: دکتر هاشمی در صحنه اقدام و عمل اهتمام بالایی داشتند و بسیاری از مصوبات شورای راهبردی فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی را تا کنون اجرایی کرده اند.

وی افزود: خیزش توسعه فرهنگی بویژه با اجرای طرح های ماندگار فرهنگی در تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی بی سابقه است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ویژگی های شخصیتی آیت الله هاشمی گفت: هیچ گاه در ایشان ریا و تظاهر ندیدم، تاریخ هم نشان داده افراد بی ریا ماندگار می شوند. در یک کلمه می توان گفت درس های بسیاری چون اخلاق، پاکدامنی، درستکاری، دلسوزی و مدیریت از ایشان آموختم.

طه هاشمی: رهنمودهای آیت الله هاشمی مانند مشعلی فراروی ماست

دکتر طه هاشمی نیز در ادامه ضمن تسلیت به مناسبت اربعین ارتحال آیت الله هاشمی گفت: رهنمودهای ایشان و نگاه بلندشان در توسعه دانشگاه بویژه حوزه فرهنگی مانند مشعلی فراروی ماست.

وی در ادامه به ارائه گزارشی از طرح های فرهنگی و اجتماعی اجرا شده در دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت و گفت: اولین جشنواره قرآنی با عنوان شیخ طبرسی برگزار شد و جایزه ویژه این جشنواره به نام علامه طباطبایی(که از سوی آیت الله هاشمی نامگذاری شد) در اولین دوره این جشنواره از سوی هیات داوران به آیت الله هاشمی اهدا شد.

دکتر هاشمی با اشاره به دغدغه آیت الله هاشمی درخصوص پرداختن به مفاهیم قرآنی در دانشگاه ها گفت: ایشان همواره عنوان می کردند از اینکه در دانشگاه ها کار عمیق قرآنی انجام نمی شود روحم رنج می برد. به همین خاطر اداره کل فرهنگ قرآن و عترت در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شد.

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برگزاری جایزه شیخ شلتوت در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این جایزه با هدف ایجاد وحد میان شیعه و سنی برگزار می شود که اولین دوره آن دو سال قبل در استان هرمزگان و دوره دوم آن نیز در ارومیه برگزار شد.

وی تاکید کرد: گمان ما این است که این جایزه تاثیر مثبتی در همگرایی مذهب اسلام دارد.

وی افزود: کار دیگری که بسیار مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت، برگزاری بازارچه فن و هنر با توجه به ظرفیت های هنری دانشجویان بود. در همین راستا قرار شد در هر استان یک بازارچه فن و هنر ایجاد شود که اولین بازارچه با حضور دکتر میرزاده در واحد بندعباس افتتاح شد.

دکتر طه هاشمی همچنین به اجرای طرح استعداد یابی دانشجویان اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح اگر بتوانیم 10 درصد استعدادهای هنری را شناسایی کنیم می توانیم کمک بسزایی در تربیت و رشد هنرمندان آینده جامعه داشته باشیم.

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری نمایشگاه دستاوردهای فرهنگی، هنری و قرآنی دانشگاه آزاد اسلامی در خردادماه سال آینده خبر داد و گفت: با توجه به تعویق در زمان برگزاری هفتاد ویکمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه مقرر شد، این نمایشگاه همزمان با سالگرد تاسیس دانشگاه در خردادماه برپا شود.

محسن غرویان: لزوم تدریس اندیشه‌های آیت‌الله هاشمی در حوزه‌های علمیه

در این جلسه آیت‌الله محسن غرویان، عضو شورای راهبردی فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی درباره آیت‌الله هاشمی گفت: آیت‌الله هاشمی با همه ویژگی‌هایی که داشتند یک فرزند روستایی بودند و بسیار برای من جالب است که چقدر استعداد در ایشان بود و چقدر تلاش کردند که این نیروهای بالقوه را به بالفعل تبدیل کنند.

وی ادامه داد: عالم بدون عمل مانند تیرانداز بدون کمان است ولی آقای هاشمی عالم با عمل بود. ایشان عامل هم بودند و همیشه در همه عرصه‌های عمل حضور داشتند.

وی گفت: به اعتقاد من آیت‌الله هاشمی یک الگوی به تمام معنا برای یک روحانی انقلابی است و به نظرم باید در حوزه‌های علمیه مدرسه‌ای به نام ایشان راه‌اندازی شود و روحانیونی مانند آیت‌الله تربیت شوند و محوریت اندیشه‌های آقای هاشمی در این مدارس مبنا قرار گیرد.

مهدی محقق: اعتدال صفت بارز آیت الله هاشمی بود

غرویان گفت: در بین روحانیون حوزوی، روحانی که خود یک جریان‌ شود کم داریم ولی آقای هاشمی یک جریان بود. آیت‌الله هاشمی یک جریان فکری بود و ایشان در واقع یک جریان اسلامشناسی بودند.

در ادامه دکتر مهدی محقق، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نیز گفت: با همه ویژگی‌هایی که برای آیت‌الله هاشمی بیان می‌شود به اعتقاد من بارزترین ویژگی ایشان اعتدال بود.

این عضو شورای راهبردی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: اعتدال در فرهنگ اسلامی یک اصل است و حتی حدیث داریم که دین خداوند در میان غلو و تقصیر است و این صفت مرحوم هاشمی بود و این صفت بارز اعتدال را همیشه در همه امور رعایت می‌کردند.

حجت الاسلام و المسلمین دعایی نیز در این جلسه با بیان خاطراتی از سوابق مبارزاتی آیت الله هاشمی و نزدیک بودن ایشان به امام خمینی(ره) پرداخت.

وی همچنین با اشاره به ایده تاسیس مدرسه دخترانه رفاه از سوی آیت الله هاشمی گفت: بسیاری از مردان اجرایی و عمل و اکثر اعضای هیات دولت دانش آموخته مدرسه پسرانه علوی هستند. آیت الله هاشمی پس از انقلاب به این فکر افتادند که برای تربیت بانوان با همان شیوه مدرسه علوی مدرسه رفاه را پایه گذاری کنند. به همین خاطر با برنامه ریزی دقیق و شیوه تربیتی ویژه دانش آموزان این مدرسه مورد آموزش قرار می گیرند.

دعایی افزود: هدف ایشان این بود که بانوانی را با مبنای فکری بنیانگذاران انقلاب تربیت کنند.

انتشار کتابی با مضمون واکاوی اندیشه های آیت الله هاشمی

در این جلسه همچنین گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص تفاهمنامه با بنیاد آثار شهید بهشتی ارائه شد. دکتر میرزاده در پایان این جلسه پیشنهاد داد تا با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه نشر و تنظیم آثار امام خمینی(ره) و دانشگاه آزاد اسلامی برای سالگرد آیت الله هاشمی رفسنجانی اثری را منتشر سازند که به واکاوی اندیشه های ایشان پرداخته باشد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین در این جلسه پیشنهاد داد تا گفته های امروز اعضای شورای راهبردی فرهنگی اجتماعی به صورت یادنامه آیت الله هاشمی منتشر شود.

دریافت خبر

دانشگاه آزاد اسلامی باید به جایی برسد که انتخاب اول جوانان ایرانی باشد/ دکتر میرزاده فردی علمی بوده و در عرصه های مختلف به عنوان یک مدیر اجرایی یار و یاور انقلاب بوده است

دکتر ولایتی:
دکتر ولایتی رییس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، در دیدار با رییس و اعضای هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی پس از استماع گزارش دکتر میرزاده و 6 تن از معاونان وی ضمن خیرمقدم و  تشکر از اعضای هیات رییس دانشگاه ابراز امیدواری کرد این همکاری به نحو فزاینده ای به نفع کشور و  دانشگاه ادامه یابد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر ولایتی با گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله هاشمی، دانشگاه آزاد اسلامی را یک سرمایه ملی دانست و با تشکر از توضیحات رییس و معاونان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی یکی از کارهای ماندنی و ماندگار و از یادگارهای خوب نظام و آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) است و خدمت بزرگی به کشور کرده است.

وی با بیان اینکه به لطف دانشگاه آزاد اسلامی امروز کسی در حسرت تحصیلات عالیه و آموزش عالی نمی ماند گفت: اشتیاق مردم ایران به علم آموزی و تحصیلات در مقایسه با سایر کشورها بسیار بالاست و مسئولان در مقابل این اشتیاق وظیفه سنگینی دارند.

دکتر ولایتی گفت: این اشتیاق یک سرمایه بزرگ ملی است که در کمتر کشوری وجود دارد و مردم ما حاضرند به هر قیمتی هزینه تحصیل فرزند خود را پرداخت کنند. این ظرفیت فوق العاده کشور باید برای سازندگی مورد استفاده قرار گیرد.

رییس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دانشگاه باید به جایی برسد که به لحاظ علمی و کیفی انتخاب اول جوانان ایرانی باشد و هدف راهبردی ما باید این باشد که اعتبار مدرک دانشگاه آزاد اسلامی حتی از اعتبار دانشگاه های دولتی هم بالاتر برود. خوشبختانه امکان این پیشرفت در دانشگاه آزاد اسلامی فراهم است.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در هر کجا که تاسیس شده باعث یک تحول اساسی، آبادانی و پیشرفت اجتماعی در نقاط مختلف کشور شده است و با این دانشگاه آموزش عالی تسهیل و فراگیر شده است.

دکتر ولایتی خاطر نشان کرد: یکی از سرمایه های اصلی کشور ما معنویت و دین مداری است به همین خاطر باید مراقبت کنیم که این سرمایه در حوزه فرهنگی حفظ شده و در دانشگاه آزاد اسلامی توسعه یابد.

وی با اشاره به گزارش دکتر میرزاده در خصوص وضعیت واحدهای زیان ده و کاهش آنها گفت: در کنار حل مشکل زیان ده بودن واحدها باید به این نکته نیز توجه کرد که رشته هایی در دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شود که علم، هنر و فنی را به افراد آموزش دهد که علاوه بر مفید بودن برای جامعه زندگی افراد را نیز تامین کند.

دکتر ولایتی ادامه داد: باید رشته هایی توسعه یابد که همزمان آینده فرد و جامعه را تامین کند.

وی به لزوم توسعه آموزش های حرفه ای بویژه در سازمان سما اشاره کرد و گفت: باید به سمت تاسیس مدارس و موسسات حرفه ای برویم. متاسفانه تا کنون نه در آموزش عالی و نه در آموزش و پرورش در کشور توفیق چندانی در این زمینه نداشته ایم و دانشگاه آزاد اسلامی به راحتی می تواند به کشور در این زمینه کمک کند تا نیاز کشور برای توسعه و نیاز افراد برای معیشت برآورده شود.

ولایتی گفت: تقریبا همه مردم ایران با واسطه یا بی واسطه با دانشگاه آزاد اسلامی در ارتباط هستند و این سرمایه عظیم بدون ایجاد بار برای بودجه عمومی کشور و توسط مردم ایجاد شده است.

رییس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه متعلق به مردم بوده و ما امین مردم هستیم، افزود: نمایندگان مجلس باید پرچمدار حمایت از دانشگاه باشند.

وی خاطر نشان کرد: هرچه کار ما کیفی تر باشد اعتماد مردم نیز بیشتر می شود. اگر قصد ما قربت باشد هیچ کاری بهتر از خدمت در عرصه علم و فرهنگ و ترویج تدین و وطن دوستی نیست.

دکتر ولایتی با تقدیر از توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: باید تحصیلات تکمیلی را توسعه داد و نیاز کشور را پاسخ داد و حتی اگر لازم بود باید از استادان ایرانی مقیم خارج از کشور نیز برای این امر مهم استفاده کرد.

وی ضمن تشکر از دکتر میرزاده، گفت: دکتر میرزاده خود یک فرد علمی است و از ابتدا در عرصه های مختلف به عنوان یک مدیر اجرایی یار و یاور انقلاب بوده و هر جا که برود کار های سخت را بر عهده می گیرد و تلاش شبانه روزی می کند.

دریافت خبر

استمرار ارائه تسهیلات وام به کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی

فرید ذاکر خبر داد:
مدیرکل صندوق رفاه و تسهیلات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی از استمرار ارائه تسهیلات وام به کارکنان و اعضای هیات علمی این دانشگاه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، فرید ذاکر مدیرکل صندوق رفاه و تسهیلات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: حسب دستور دکتر میرزاده مبنی بر ارتقا سطح رفاه و معیشت اعضای هیات علمی و کارکنان، در سال 92 تفاهمنامه ای با سیستم بانکی منعقد شد که براساس آن قرار شد به کارکنان تمام وقت مبلغ 40 میلیون تومان، اعضای هیات علمی 60 میلیون تومان و کارکنان قراردادی مبلغ 20 میلیون تومان تسهیلات وام داده شود.

وی با بیان اینکه تا پیش از انعقاد این تفاهمنامه چنین تسهیلاتی به کارکنان دانشگاه ارائه نمی شد، افزود: خوشبختانه تا امروز حدود 60درصد اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی از این تسهیلات بهره مند شده اند.

دکتر ذاکر با اعلام این خبر که دور جدید ارائه تسهیلات وام به کارکنان آغاز شده، گفت: براساس این تفاهمنامه هر ساله تعدادی از کارکنان دانشگاه که حائز شرایط بوده و براساس ظرفیت اعلامی بانک، از این تسهیلات بهره می شوند.

مدیرکل صندوق رفاه و تسهیلات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین از استمرار ارائه تسهیلات وام 10 میلیونی ازدواج به دانشجویان خبر داد و گفت: در سال 93، پیرو منویات مقام معظم رهبری درخصوص حمایت از سنت حسنه ازدواج و تاکید رییس دانشگاه آزاد اسلامی برای تسهیل ازدواج دانشجویی، قرار شد تمامی دانشجویانی که عقد ازدواج آنها ثبت شده از این تسهیلات بهره مند شوند.بنابر این تا کنون ارائه تسهیلات وام ازدواج به بیش از 12 هزار دانشجو پرداخت شده است.

وی افزود: تاکنون 18 هزار و 633 نفر در سامانه ثبت نام کرده اند که بیش از 12 هزار نفر از آنها به بانک های عامل مراجعه کرده و از این تسهیلات بهره مند شده اند. باقی افراد نیز یا تا کنون به بانک ها مراجعه نکرده و یا تضامین لازم را ارائه نکرده اند که در صورت تامین مدارک لازم به سیستم بانکی معرفی خواهند شد.

دریافت خبر

اوقات شرعیکلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود می باشد
اجرا و پشتیبانی توسط: شرکت نوید ایرانیان

ورود یا ثبت نام

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود تنهادانشگاه فنی و مهندسی در شمال ایران,Islamic Azad University, Langarud Branch, The first technical and engineering university of north of Iran, Langrood Branch, Langaroud Branch, Langaroud Branch, Langeroud Branch, Langerood Branch Langroud Branch, IAUL دانشگاه آزاد لنگرود، دانشگاه آزاد واحد لنگرود، دانشگاه آزاد استان گیلان، دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان دانشگاه واحد لنگرود