21:39 شنبه 1398/03/04

سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، آینده کشور را تأمین می کند

دکتر منظری توکلی:
معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش اگر در کل کشور اجرایی شود، آینده کشور را تأمین می‌کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از واحد سمنان، دکتر علیرضا منظری توکلی معاون آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه شورای نظارت و هماهنگی سما دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان، گفت: مبنای توسعه در استانها باید آموزش و آموزش عالی باشد و امروز مهم‌ترین بخش حتی در موضوع ثروت که ارزش اقتصادی هم دارد، ثروت دانش‌بنیان است.

معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: معتقدیم اگر مدیر مدرسه باتدبیر و پرتلاش باشد و بتواند انگیزه ایجاد کند، همه‌ امور مدرسه درست می‌شود و برعکس اگر مدیر مدرسه برای اداره مدرسه توانایی نداشته و بهترین شرایط فیزیکی و تجهیزات هم فراهم باشد، آن مدرسه به سامان نخواهد رسید.

تأسیس مهدکودک و سرمایه‌گذاری در مقاطع پیش‌دبستانی و ابتدایی

دکتر منظری توکلی به سیاست‌های جدید دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه سما اشاره کرد و افزود: برای ساختن یک نسل و تربیت فرهنگی باید از پیش‌دبستانی و مهدکودک شروع کرد. در مأموریت‌ها تأسیس مهدکودک نیز در نظر گرفته شده و توصیه بنده این است که در مقاطع ابتدایی و پیش‌دبستانی سرمایه‌گذاری کنیم .

وی با یادآوری دغدغه‌ها و توجه جدی مقام معظم رهبری به آموزش و پرورش و به‌ تبع آن دستور دکتر ولایتی مبنی بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در این عرصه قوی وارد شود، افزود: امروز مدرسه داری به لحاظ تربیتی، فرهنگی، آینده سازی و به لحاظ اقتصادی به‌صرفه‌تر است.

معاون آموزش های عمومی و مهارتی گفت: استان سمنان در حوزه آموزش و پرورش به دلیل اینکه آموزش محور است، بهترین وضعیت را در سطح کشور داراست، ولی در سایر نقاط کشور آموزش و پرورش نیاز به کمک دارد.

بیشترین نظارت در اجرای دقیق سند تحول آموزش و پرورش خواهد بود

معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه موظف هستیم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را در مدارس سما پیاده کنیم، تصریح کرد: دلیل اصلی تأکید مقام معظم رهبری بر اجرای این سند، این است که سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اگر در کل کشور پیاده شود، آینده کشور تأمین می‌ شود .از این پس بیشترین نظارت در این بخش خواهد بود، چون دشمن به دنبال پیاده کردن سند ۲۰۳۰ است.

وی تعامل سازمان آموزش و پرورش استان سمنان با دانشگاه آزاد اسلامی به‌ویژه در حوزه مدارس سما را بسیار مطلوب دانست و پیگیری جدی رؤسای واحدهای دانشگاهی بر اساس سیاست‌های جدید را خواستار شد و تأکید کرد: سیاست دانشگاه بر اساس عقلانیت و استدلال منطقی پایه‌گذاری شده و همگان موظف به تبعیت از آن هستند.

منظری توکلی ابراز امیدواری کرد که با وحدت و یکدلی که در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد بتوانیم از فرصت پیش رو نهایت بهره را برده و کارها را خوب پیش ببریم.

ادای احترام به شهدای گمنام آرمیده در دانشگاه آزاد اسلامی سمنان، تشکیل جلسه با رؤسای واحدهای استان سمنان، نشست مشترک با شورای فرهنگی و دانشجویی، بازدید از امکانات و ظرفیت‌های مجتمع آموزشی سمای سمنان، گفت وگو با دانش آموزان و معلمان و خیرین مدرسه ساز از دیگر برنامه‌های سفر یک‌روزه دکتر منظری توکلی به سمنان بود.

دانشگاه آزاد اسلامی یک شبکه دانشگاهی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است/به دنبال تعامل نزدیک با صنایع کشور هستیم

دکتر طهرانچی در  برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری:
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: اگر رشته ها را کارآمد و درست تبیین کنیم، دانشجویان حتماً آینده شغلی خواهند داشت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری که شب گذشته از شبکه دوم سیما پخش شد، به تشریح برنامه‌های پیش روی دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت.

وی با بیان‌اینکه ظرفیت پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی همانند سال گذشته نزدیک به 10 هزار نفر در 2 هزار و 300 رشته محل است، گفت: از بین‌این داوطلبان، افراد واجد شرایط وارد مرحله مصاحبه شده و پس از قبولی، پذیرش می‌شوند. ظرفیت دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی به طور جدی کم نشده و قانون مداری سرلوحه‌این دانشگاه است.

وی در پاسخ به‌این سؤال که عده‌ای معتقدند جذب دانشجو در مقطع دکتری زیاد و متناسب با نیازهای کشور نیست و دانش‌آموختگان صرفاً به دنبال مدرک هستند، اظهار داشت: اگر دانشجوی دکتری را فقط برای نظام آموزش عالی جذب کنیم، حق با شماست، اما اقتصاد دانش بنیان وابستگی جدی به گستردگی دوره دکتری دارد و اگر دوره دکتری را پیشرو در اقتصاد دانش بنیان بدانیم که می‌تواند پیرامون خود حلقه‌هایی را تشکیل بدهد، به هیچ عنوان جذب دانشجو زیاد نیست.

اقتصاد دانش بنیان به شدت به افزایش آموزش عالی بستگی دارد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: آمریکایی‌ها در دوره‌ای، جذب دانشجو در مقطع دکتری را کاهش دادند، اما دوباره به حالت قبل بازگشتند. چین و هند نیز دانشجویان مقطع دکتری خود را افزایش دادند. اقتصادهای جدید مثل دانش بنیان به شدت به افزایش ظرفیت آموزش عالی بستگی دارد.

دکتر طهرانچی با بیان‌اینکه‌این رویکرد که دانشجوی دکتری فقط برای شغل هیأت علمی تربیت می‌شود، اشتباه است، گفت: اگر دانشجویان مقطع دکتری را به منظور تربیت فناوران و پژوهشگرانی که اقتصاد دانش بنیان را حمایت می‌کنند و کارآفرینی را ارتقا می‌دهند، جذب کنیم، راه درستی را در پیش گرفته‌ایم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص حذف برخی از رشته محل‌ها گفت: وقتی ظرفیت هر رشته‌ای کمتر از 4 برابر میزان قبولی باشد، رشته‌های تحصیلی به طور اتوماتیک، از کنکور و آزمون حذف می‌شوند. وقتی در بین مردم مطلوبیت رشته‌ای از بین می‌رود، آن رشته بدون کنکور می‌شود و چون کنکور یک فضیلت است، در نتیجه حذف شدن رشته از آزمون ورودی،‌این ذهنیت را به وجود می‌آورد که آن رشته دیگر جایگاهی ندارد و خوب نیست.‌این موضوع اثرات بسیار منفی در‌اینده کشور می‌گذارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به حذف رشته‌های کشاورزی از کنکور در دانشگاه آزاد اسلامی و دولتی، تصریح کرد: غذا و کشاورزی از رشته‌های بسیار جدی هستند که به شدت فناوری در آن نقش بازی می‌کند و در‌اینده کشور تأثیرگذارند. حداقل 5 میلیون خانوار به طور مستقیم از کشاورزی ارتزاق می‌کنند.

نیازمند تحول کارآمدسازی در رشته‌های کارشناسی هستیم

وی ادامه داد: 7 هزار دانشجو در رشته‌های کشاورزی در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند که از‌این تعداد 300 دانشجو رشته‌های مربوط به باغبانی دارند. علت عدم تمایل دانشجویان به تحصیل در رشته‌های علوم کشاورزی‌این است که‌این علوم برای مزرعه و گلخانه طراحی نشده اند. ما نیازمند یک تحول کارآمدسازی علاوه بر کیفیت بخشی در حوزه رشته‌های کارشناسی به خصوص کشاورزی هستیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر‌اینکه کنکور باید حذف و روند بی اعتبار کردن رشته‌ها از طریق حذف کنکور باید اصلاح شود، افزود: واقعیت‌این است که در صورت ادامه‌این روند در‌اینده در بسیاری از رشته‌های اصلی بحران متخصص خواهیم داشت و‌این به عنوان یک هشدار جدی مطرح است.

علوم پایه سرمایه کشور است

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: علوم پایه در دانشگاه آزاد اسلامی تقریباً برچیده شده و در دانشگاه دولتی نیز نه تنها متقاضی آن کم شده، بلکه تراز دانشجویان نیز کاهش یافته است.‌این اتفاق سم مهلک برای‌اینده علمی کشور است، چرا که علوم پایه سرمایه کشور است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: ما موظف هستیم در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری مشاغلی را خلق کنیم که‌اینده شغلی جوانان تأمین شود. قدری نسبت به تبیین‌اینده رشته‌ها نادرست عمل کرده‌ایم.

وی به تشریح دلایل تمایل افراد به تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی و عدم تمایل و بی رغبتی به تحصیل در رشته‌های علوم کشاورزی پرداخت و گفت: اگر در رشته‌های علوم کشاورزی دانشجویانی برای کار در گلخانه، سرمایه گذاری و خلق درآمد تربیت کنیم، قطعاً افراد برای تحصیل در‌اینگونه رشته‌ها تمایل نشان می‌دهند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: پس از‌اینکه نسبت دانشجو به استاد در رشته‌های کشاورزی در دانشگاه آزاد اسلامی کاهش یافت، طرح تحولی را برای‌این رشته‌ها آغاز کردیم و دریافتیم که سرمایه گذاری برای تولید بذر همانند سرمایه گذاری روی طلاست. در واقع اگر رشته‌ها را کارآمد و درست تبیین کنیم، حتماً‌اینده شغلی خواهند داشت.

دکتر طهرانچی به‌ایده دانشگاه جوار صنعت اشاره و تصریح کرد: به همین منظور با اتحادیه‌های مختلف صنعتی وارد بحث و تعامل شدیم تا دانشجویان از همان ابتدای تحصیل وارد کارخانه‌ها شده تا ضمن تأمین‌اینده شغلی، برای آن صنعت تربیت شوند. در برخی از رشته‌ها که شغل محور هستند، به جای علم محور باید فناوری محور و تغییرات جدی در آنها اعمال کنیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر‌اینکه سیاست افزایش دانشجو در اغلب کشورهای پیشرفته دنبال می‌شود، اظهار داشت: از سال 1995 تا 2015 رشد آموزش عالی 5 برابر رشد جمعیت شد، یعنی تعداد دانشجویان از 60 میلیون نفر درسال 1995 به 170 میلیون نفر درسال 2015 رسید.‌این بدین معناست که سمت و سوی دنیا، افزایش ظرفیت آموزش عالی است.

وی ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته نسبت جمعیت 18 تا 24 سال که وارد آموزش عالی می‌شوند 51 درصد است. در‌ایران در دو سال پیش به 48 درصد رسیدیم، اما با اعمال سیاست‌های کاهش دانشجو،‌این رقم به 43 درصد رسیده است، یعنی به جای‌اینکه به 51 درصد جمعیت جوان در کشورهای توسعه یافته که می‌خواهند رهبری اقتصاد دانش بنیان را بر مبنای آموزش عالی در دست بگیرند، نزدیک شویم، دور و فرصت را از خود سلب کرده‌ایم.

کارآمدسازی مشکل جدی در نظام آموزش عالی کشور است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کارآمدسازی را مشکلی جدی در نظام آموزش عالی کشور دانست و افزود: بالاتر از کیفی کردن، کارآمدسازی آموزش عالی را به عنوان مشکل جدی می‌بینیم. بین GDP و رشد اقتصادی و رشد آموزش عالی همبستگی جدی وجود دارد و کاملاً اثبات شده است. متأسفانه رویه‌ای را دنبال می‌کنیم که خلاف برنامه ششم است. باید تحول و صیرورت دورنی که سال گذشته مقام معظم رهبری در جمع اساتید مطرح کردند، در دانشگاه داشته باشیم.

دکتر طهرانچی اظهار داشت: در رشته‌های علوم پزشکی که مورد استقبال عموم مردم است، دکتری حرفه‌ای و در آموزش عالیPHD می‌دهیم. در حقیقت حرفه گرا تربیت نمی کنیم، بلکه دانشگر و پژوهشگر تربیت می‌کنیم، در صورتی که بخش اعظم تربیت در حوزه دکتری و در خیلی از رشته‌های شغل محور باید تغییر کند. اشکال در سیستمی است که آن را رها نمی کنیم و باید در یک تحول جدی مسیر را اصلاح کنیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان‌اینکه شهریه متغیر پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری از امسال به فعالیت‌های پژوهشی اختصاص می‌یابد، گفت:‌این تدبیر در راستای افزایش کیفیت درآموزش و پژوهش و حل مسائل و چالش‌های کشور توسط دانشجویان دکتری اتخاذ شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تعداد صندلی‌های خالی در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: سالانه بین 100 تا 150 هزار دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی کاهش می‌یابد، در واقع بین 200 تا 250 هزار دانشجو نسبت به دو سال گذشته کاهش داریم.

وی با اشاره به‌اینکه براساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، دولت باید هزینه 80 هزار دانشجو را تقبل کند، از بدهی 1500 میلیاردی دولت به دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: نزدیک به 150 واحد دانشگاهی کوچک داریم که دخل و خرجشان با هم هماهنگ نیست و یا به عبارتی نسبت کارمند به دانشجو بالای یک به 50 است.

دکتر طهرانچی ادامه داد: با جابجایی و به کارگیری نیروی انسانی در حیطه دانش بنیان و مدارس می‌خواهیم بخشی از هزینه‌های واحدهای زیان ده را جبران کنیم.

وی با تأکید بر‌اینکه مردم دانشگاه آزاد اسلامی را برای توسعه شهرها‌ایجاد کرده اند، خاطرنشان کرد: برنامه ما‌این است که به سراغ اقتصاد شهرها برویم و صنایع عمده آنها را شناسایی کنیم. در همین رابطه برای هر یک از واحدهای دانشگاهی مأموریت‌های متناسب با مزیت‌های منطقه‌ای تعریف کردیم. به عنوان مثال برای واحد تبریز کفش و چرم، کاشی و سرامیک برای واحد میبد، نساجی و پوشاک برای واحد یزد و برای واحد ملایر مبلمان را در نظر گرفته‌ایم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اگر‌این دانشگاه تحولاتی در مسیر آموزش و پژوهش‌ایجاد کند و به دنبال تقویت رابطه خود با صنایع کشور باشد، نه تنها هیچ یک از واحدهای دانشگاهی تعطیل نخواهد شد، بلکه احیا نیز می‌شود.

کمترین افزایش شهریه شامل واحدهای مناطق محروم و کم برخوردار می‌شود

دکتر طهرانچی درخصوص سازوکارهای افزایش شهریه اظهار داشت: با توجه به‌اینکه بین 18 تا 20 درصد افزایش حقوق کارکنان به روش مجلس شورای اسلامی را خواهیم داشت که بخش قابل توجهی از بودجه ما را در بر می‌گیرد و از طرفی هم سبد اقتصادی مردم به خاطر تورم کوچک شده است، سعی می‌کنیم افزایش شهریه را متناسب با رشته‌ها، شهرهای مختلف و مناطق محروم با یک مدل کاملاً متنوع اعمال کنیم. در واقع بین 12 تا 16 درصد افزایش خواهیم داشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در کل کشور را در 4 سطح تقسیم بندی کردیم که کمترین افزایش شهریه شامل واحدهای مناطق محروم و کم برخوردار می‌شود. در مجموع بین 10 تا 20 درصد و متوسط بین 12 تا 16 درصد افزایش خواهیم داشت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی درباره افزایش حقوق کارکنان گفت: حقوق کارمندان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی با دولت متفاوت است، چون دولت بر منابع دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی بر شهریه استوار است. همچنین‌این دانشگاه پول نفتی ندارد و با توجه به شرایط سختی که در اقتصاد کشور پیش آمده، باید در ابتدا افزایش شهریه را اعمال کنیم، سپس سراغ افزایش حقوق برویم. امسال مدل 400 هزار تومان به اضافه 7 تا 10 درصد را اعمال خواهیم کرد. در پایان خردادماه نیز احکام جدید را صادر و از ابتدای سال معوقه‌ها را پرداخت می‌کنیم.

وی با تأکید بر‌اینکه به دنبال‌ایجاد منابع درآمدی غیرشهریه‌ای هستیم، تصریح کرد: هفته گذشته از چند واحد دانشگاهی در استان اصفهان بازدید کردم. نزدیک به 26 درصد از بودجه دانشگاه آزاد اسلامی از منابع غیرشهریه‌ای تأمین می‌شود. منابع دانش بنیان، افزایش بهره وری، استفاده بهینه از فضاها، امکانات ورزشی و ... می‌تواند در‌ایجاد منابع درآمدی غیرشهریه‌ای تأثیرگذار باشد.

سپرده گذاری منابع مالی دانشگاه آزاد اسلامی در بانک‌ها ممنوع است

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی یادآور شد: درگذشته بخشی از منابع مالی‌این دانشگاه در بانک‌ها به منظور دریافت سود، سپرده می‌شد که غیرمولد نیز بود. براساس تصمیم هیأت امنا سپرده گذاری منابع مالی دانشگاه آزاد اسلامی در بانک‌ها ممنوع و مقرر شد بخشی از‌این منابع پشتوانه مالی وام دانشجویی قرار بگیرد و بخشی دیگر نیز در اقتصاد دانش بنیان، حمایت از کارآفرین و مقوم آموزش هزینه شود.

اجرای طرح پایش و احصاء چالش‌های ملی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان‌اینکه نظام پایان نامه را در کل کشور یکپارچه کردیم و طرح پژوهشی علاوه بر مسائل ملی، وارد چالش‌های منطقه‌ای نیز شده، گفت: به عنوان مثال در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، اعضای هیأت علمی و صنعتگران بالغ بر 620 موضوع پژوهشی از صنعت چرم و کفش و در واحد یزد نیز 1400 موضوع از صنعت نساجی احصاء کردند.

وی ادامه داد: نزدیک به 10 هزار زمینه پژوهشی در طرح پایش احصاء و بارگذای شده و اساتید در حال انتخاب موضوعات برای راهنمایی پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی هستند. همچنین از مهر 98 دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برای پایان نامه و رساله‌های خود از 10 هزار زمینه پژوهشی که همه مسأله محور هستند، موضوع انتخاب می‌کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر‌اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال حل مسائل و تعامل نزدیک با صنایع کشور است، گفت: اگر صنعت باور کند که علم مسائل را حل می‌کند، قطعاً به دانشگاه اعتماد می‌کند. خوشبختانه تا امروز صنعت و بخش خصوصی استقبال خوبی از دانشگاه آزاد اسلامی داشته است.

دکتر طهرانچی به تغییرساختار دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و تصریح کرد: معاونت پژوهش را از معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری جدا کردیم که هر کدام از معاونت‌ها وظایف خود را انجام می‌دهند. با توجه به اهمیت حوزه کشاورزی و تولید بذر که یک کالای استراتژیک و وارداتی است، تأسیس گلخانه‌های مدرن، اشتغال و صنایع مربوط به گلخانه، شتاب دهنده‌ها و صندوق نوآوری، پژوهش و فناوری را در دستور کار قرار دادیم.

جدی گرفتن مسئولیت اجتماعی رویکرد اساسی دانشگاه آزاد اسلامی است

وی با تأکید بر‌اینکه دانشگاه آزاد اسلامی یک شبکه دانشگاهی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است، گفت:‌این دانشگاه برخلاف دانشگاه نخبگان، یک دانشگاه مردمی و در همه کشور گسترده است و در همه شهرها دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی مسئولیت‌های شهری را عهده دار هستند. مسئولیت اجتماعی دانشگاه در رشد و توسعه منطقه‌ای و برخورد با مسائل بسیار جدی است.

دکتر طهرانچی جدی گرفتن مسئولیت اجتماعی را رویکرد اساسی دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و افزود: پس از وقوع سیل قرارگاه‌های جهادی دانشگاه آزاد اسلامی در استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان تشکیل شد و خدمات مختلفی از جمله پزشکی، عمرانی و ... به مناطق سیل زده از سوی‌این دانشگاه ارائه شد. رسالت دانشگاه آزاد اسلامی فراتر از یک دانشگاه نخبگانی که صرفاً فعالیت علمی انجام می‌دهد، است.

دانشگاه آزاد اسلامی از لحاظ زیرساخت‌ها بسیار قوی است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به‌اینکه دانشگاه آزاد اسلامی برخلاف بسیاری از تصورات، از لحاظ زیرساخت‌ها بسیار قوی است، خاطرنشان کرد:‌این دانشگاه دارای 140 هزار دستگاه مدرن و 11 هزار آزمایشگاه است. دانشگاه آزاد اسلامی در ارتباط مستقیم با جامعه است و خیلی سریع آن را درک می‌کند.

وی از تغییر رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و افزود: دو معاونت علوم انسانی و هنر و علوم مهندسی و کشاورزی در ساختار جدید دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شد که به صورت جدی مباحث تحول، تعالی و بومی سازی علوم انسانی و هنر و مهندسی را دنبال می‌کند.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بر تحول و صیرورت جدی آموزش عالی تأکید کرد و افزود: شعار دانشگاه آزاد اسلامی کیفیت، کارآمدی و انتخاب اول داوطلبان در سال 1404 است.

دکتر طهرانچی یادآور شد: دانشگاه آزاد اسلامی در حال راه اندازی دانشگاه ویژه ناشنوایان است که انشاءالله از مهرماه سال جاری شروع به فعالیت می‌کند. تأسیس‌این دانشگاه در راستای مسئولیت اجتماعی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به گله مندی عده‌ای از دانشجویان مقطع دکتری درباره تعداد محدود مجلات برای چاپ مقالات، گفت: رویکردی جدید در بحث کنترل کیفیت رساله‌های دکتری داریم. هدف ما از چاپ مقاله دانشجویان دوره دکتری در مجلات‌این است که یک ناظر بیرونی کیفیت دستاوردهای علمی را تأیید کند و همچنین مقالات در جامعه علمی به اشتراک گذاشته شود.

تعریف نظام یکپارچه برای مدیریت مجلات

وی ادامه داد: در حال بررسی هیأت تحریریه ژورنالها و تعریف نظام یکپارچه برای مدیریت مجلات هستیم. زمینه‌های چاپ را متناسب با رشته‌های مقطع دکتری تنظیم و فصلنامه را به ماهنامه تبدیل می‌کنیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: چاپ مقاله دانشجویان در مجلات خارجی خوب است، اما نباید عدم چاپ آنها اختلالی در نظام دکتری‌ایجاد کند. دانشجویان می‌توانند مقاله دوم را در جامعه علمی یا نشریات داخلی یا بین المللی چاپ کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تحمیل واحدهای اضافی از سوی برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را عدم تناسب و پیوستگی رشته‌ها دانست و افزود: در حال بررسی به منظور کاهش واحدهای درسی اضافی هستیم.

وی درخصوص بیمه تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت:‌این بیمه سنتی است که از گذشته وجود داشته و پرداختی افراد یک پنجم بیمه‌های معتبر است. در حال طراحی مدل جدیدی در‌این زمینه هستیم.

دکتر طهرانچی درخصوص نحوه بکارگیری مدیران در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بنده تا قبل از ورود به‌این دانشگاه از امکانات و استعدادهای برتری که در دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشت، مطلع نبودم.‌این دانشگاه یک سرمایه ملی است. همه همکاران بنده سابقه مدیریتی در سطوح عالی دارند و برای کار جهادی وارد‌این دانشگاه شده اند.

ایجاد شعبه دانشگاه آزاد در عمان

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی از‌ایجاد شعبه در عمان خبر داد و افزود: بزودی در‌ این کشور شاهد افتتاح و راه اندازی واحد دانشگاهی خواهیم بود و طی تعاملاتی که با وزرای علوم سوریه و عراق داشتم، مقرر شد آزمایشگاهی مشترک در‌ این دو کشور تأسیس شود.

دکتر طهرانچی ادامه داد: دانشجویان زیادی از عراق، سوریه، افغانستان و ... در دانشگاه آزاد اسلامی داریم و تعداد دانشجویان خارجی از 10 هزار به بیش از 11 هزار نفر افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: همه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در خارج از کشور سود ده هستند، اما تمام منابع مالی آنها در کشور خودشان هزینه می‌شود. بنای ما توسعه آموزش عالی در‌این کشورهاست.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص فرصت مطالعاتی ویژه اساتید، خاطرنشان کرد: با توجه به‌اینکه پشتوانه ارزی مناسبی برای اعزام اساتید به منظور فرصت مطالعاتی پیدا نکرده‌ایم، فعلاً امکان آن مهیا نیست، اما در سفری که اخیراً قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به چین داشتند، توافقات خوبی در‌این زمینه صورت گرفته است. همچنین به دنبال‌این هستیم که به طور سیستمی فرصت‌های مطالعاتی را‌ایجاد کنیم.

حراست دانشگاه باید متین، مطالبه‌گر، عمیق‌نگر و پیشرو باشد

مشاور ریاست و رئیس مرکز حراست:
مشاور ریاست و رئیس مرکزحراست دانشگاه آزاد اسلامی درجلسه تکریم و معارفه مدیر حراست واحد قم گفت: حراست دانشگاه باید متین، مطالبه‌گر، عمیق‌نگر و پیشرو باشد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی قم، سیدمجید موسوی در جلسه تکریم و معارفه مدیر حراست واحد قم اظهار کرد: شهر قم شهر منتسب به حضرت فاطمه معصومه (س) است، وجود ایشان نعمت و برکت بزرگی است و یکی از عنایات و برکات ایشان وجود حوزه علمیه قم و خود حضرت امام (ره) است که یکی از مفاخر حوزه علمیه بودند که این انقلاب نورانی را پایه گذاری کردند.

مشاور ریاست و رئیس مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی یکی از مهمترین مراکز علمی و پژوهشی کشور و دنیا محسوب می شود.

وی تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی، اجتماعی‌ترین نهاد کشور و متاع گرانبهایی در کشور است و همین موضوع مسئولیت ما را سنگین‌تر کرده است.

موسوی گفت: با تصمیم حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب و انتخای دکتر ولایتی به عنوان رئیس هیأت موسس و هیأت امنای دانشکاه آزاد اسلامی، مسیر جدیدی در دانشگاه ایجاد شد که دانشگاه در مسیر تراز انقلاب قرار گیرد. دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر خود در ریل بسیار خوبی قرار گرفته و اتفاقات خوبی در حال شکل گیری است.

وی افزود: برای این سرمایه بی نظیر با افق های جدیدی که ترسیم شده ، در حوزه جهادی و انقلابی یک اتفاق بینظیر رخ داده است.

مشاور ریاست و رییس مرکزحراست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دکتر طهرانچی از دانشمندان برجسته و تربیت شده سالهای پس از انقلاب است که در حال مهندسی و معماری شرایط جدید در دانشگاه آزاد اسلامی است .

وی گفت: تغییرات در حوزه پایان نامه و شرکت های دانش بنیان، نوآوری و فن آوری و ارتباط با نخبگان و استفاده از ظرفیت های دانشگاه و برجستگی علوم انسانی، بسیار ارزشمند است و روحیه جوان گرایی در دانشگاه نویدهای خیلی خوبی را به دانشگاهیان می دهد. اتفاقاتی در حال شکل گیری در دانشگاه آزاد اسلامی است که اگر به سر انجام برسد باعث جهش علمی در کشور و در جهان اسلام می شود وحفظ این سرمایه خیلی مهم است.

وی گفت: دانشگاه باید در ابعاد علمی پژوهشی و اسلامی توأمان رشد کند و در مسیر نورانی امام و شهدا قرا گیرد.

مشاور ریاست و رییس مرکزحراست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: یکی از رکن های دانشگاه که باید نقش خود را به خوبی ایفا کند، مجموعه حراست و مجموعه های نظارتی هستند. هدف ما این است که حراست باید نگاه واقع بینانه داشته باشد و با تعاملی که با بدنه دانشگاه دارد، بتواند رسالت خود را انجام دهد. ما در شرایط جدید به دنبال این هستیم که تمام ظرفیت های دانشگاه را احصا کنیم و با برنامه ریزی و تعاملی که برقرار می شود، این سرمایه کاملاً صیانت شود.

وی با اشاره به نقش حراست مبنی بر اینکه حراست باید بعد نظارتی و صیانتی خود را ایفا کند، گفت: در ساختار جدید حراست بایک نگاه جدید، صیانت از دانشگاه را مد نظر قرار دهد و با این رویکرد درصدد هستیم با سرمایه های فکری و حراستی، در مسیر تحول دانشگاه بصورت راهبردی وارد شویم.

موسوی گفت : حراست باید حراستی باشد متین، اخلاق مدار و عمیق نگر تا بتواند رسالت خود را انجام دهد و هدف گذاری ما در حراست دانشجویان و اساتید و تشکل های دانشجویی است و اجازه نخواهیم داد محیط دانشگاه از استادنماها آسیب ببیند.

وی افزود : دانشجویان سرمایه های مردم عزیزمان و کشور هستند که به امانت به دانشگاه سپرده شده اند و نباید این سرمایه ها دچار خدشه شوند و همه مسئولین و نهاد ها در دانشگاه باید نقش خود را به درستی و کامل ایفا کنند و نظارت های لازم را بر همه امور داشته باشند و در این راستا ما به دنبال حراستی مطالبه گر و بازیگردان در صحنه هستیم .

موسوی گفت: امیدواریم فضای سالم اسلامی درکشور و در دانشگاهها داشته باشیم و همه دانشگاهیان در دانشگاه نقش حراستی خود را ایفا کنند. باید همه نهادها در دانشگاه دست در دست هم دهند تا یک حرکت جهادی و انقلابی در دانشگاه شکل گیرد لذا همه ما باید حساس باشیم و نباید نسبت به مسائل دانشگاه بی تفاوت باشیم. مجموعه حراست با شرایط فعلی، درصدد انجام اقدامات موثر پیشگیرانه است و در شرایط کنونی به دنبال یک حراست هوشمند در تراز انقلاب اسلامی و در شأن دانشگاه آزاد اسلامی هستیم.

وی تاکید کرد: دنبال حراستی هستیم که شأن محیط دانشگاه را درک کند و با کمک همه دانشگاهیان، محیطی پاک و منزه و کاملا سالم داشته باشیم.

در مراسم تکریم و معارفه مدیر حراست دانشگاه آزاد اسلامی قم از سید مرتضی موسوی مدیر سابق این واحد دانشگاهی تقدیر و در حکمی شاپور حسینی نیا به عنوان مدیرکل حراست دانشگاه آزاد اسلامی استان قم معرفی شد.

بدون حضور تشکل‌ها تحول در دانشگاه امکانپذیر نیست/ تشکل‌های دانشجویی می‌توانند ظرف دانشگاه را اصلاح کنند/ شفافیت مالی در دستورکار دانشگاه آزاد اسلامی است

دکتر طهرانچی در نشست صمیمانه با تشکل‌های دانشجویی:
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تحول در دانشگاه فقط یک شعار نیست و معتقدیم اگر تشکل‌های دانشجویی کنار ما نباشند، این تحول ممکن نیست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نشست صمیمانه با دبیران اتحادیه ها، تشکل ها و جمعی از مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی که عصر روز سه شنبه (31 اردیبهشت ماه) در مجتمع حافظ برگزار شد، با تبریک ولادت امام حسن مجتبی (ع) و سی و هفتمین سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: دانشگاه یک ظرف و یک مظروف دارد که گاهی توجه ما به ظرف کمتر است و فقط به مظروف نگاه می‌کنیم، یعنی مدیریت، اساتید و رفتار دانشجویان را نقد می‌کنیم، در حالی که ظرف دانشگاه هم روح و فرهنگ خود را دارد و هم توجه به آن از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی ادامه داد: زمانی که ظرف دانشگاه 80 سال پیش به عنوان نهاد برآمده از مدرنیته غرب وارد کشور شد، در مقابل حوزه علمیه که نهاد دانش و فرهنگ بود، قرار گرفت و فرهنگ دانشگاه، دین‌گریزی و دین‌زدایی بود، اما آنچه توانست بر این فرهنگ فائق آید، تشکل‌های دانشجویی بود که تحت نوری که از نهاد مرجعیت، امام خمینی (ره) و پیروان ایشان ساتع می‌شد، افرادی مانند شهید مفتح و شهید مطهری در دانشگاه جریانی راه انداختند که نشان داد کسانی که درون ظرف دانشگاه بودند، تابع این ظرف نشدند.

وی با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران بحمدالله نور پرتلألو ولایت همه تفکرات را در آغوش می‌گیرد و همه با سلایق مختلف کنار هم قرار می‌گیرند، گفت: در چنین نظامی تشکل‌های دانشجویی می‌توانند ساختارشکنی کرده و فرهنگ ظرف دانشگاه را تغییر دهند. هنوز ساختار دانشگاه‌ها کشش این ساختارشکنی را ندارد و تشکل‌های دانشجویی یکی از مهم‌ترین جایگاه‌هایی است که از انقلاب و ولایت انرژی می‌گیرد و می‌تواند فرهنگ جدید در ظرف دانشگاه به وجود آورد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به دغدغه تشکل‌های دانشجویی نسبت به شفافیت مالی و عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی سی و چند سال بر یک روال حرکت کرده و هرگونه شفافیت در آن غیرممکن بود، البته این دانشگاه خدمات زیادی انجام داده و در شهرهای کوچک که مردم برای توسعه این دانشگاه به صحنه آمده‌اند، وضعیت واحدهای دانشگاهی شفاف‌تر است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به انجام حسابرسی از عملکرد مالی این دانشگاه در دوره مدیریتی جدید، اظهار داشت: برای اولین بار در تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی، یک حسابرس مستقل وضعیت عملکرد مالی 120 واحد دانشگاهی را مورد ارزیابی قرار داد. باید توجه داشت که تا پیش از این هیچ‌گونه حسابرسی مستقل از دانشگاه آزاد اسلامی نشده بود. در جریان این حسابرسی مشخص شد که اشکالات سیستمی و رفتاری فراوانی در عملکرد واحدهای دانشگاهی وجود داشته است.

دکتر طهرانچی تصریح کرد: استان تهران یکی از مبهم‌ترین وضعیت‌های مالی را داشت که بیشتر اشکالات آن سیستمی بود و در واحدهای کوچک در استان‌ها وضعیت مالی بهتر بود. پس از انجام حسابرسی‌ها، جلسات زیادی با حضور آقای دکتر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنا تشکیل دادیم تا بتوانیم ساختار لازم را برای ایجاد شفافیت در دانشگاه آزاد اسلامی خلق کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم در طراحی نظام شفاف، گردش اطلاعات است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با چند مشکل در گردش اطلاعات مواجه بود؛ حساب‌های واحدهای دانشگاهی در بانک‌ها مشخص نبود و سامانه یکپارچه و متمرکز دانشجویی در این دانشگاه وجود نداشت. به همین دلیل اطلاعات کاملی از وضعیت واحدهای دانشگاهی نداشتیم. در دوره جدید، نظارت بر واحدها را به صورت جدی در دستورکار قرار دادیم، چرا که معتقد بودیم تا وضعیت واحدها را بررسی نکنیم، نمی‌توانیم شفاف‌سازی و نظام‌مندی را اجرایی کنیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: از امسال تخصیص‌های مالی واحدهای دانشگاهی براساس بودجه مصوب سالانه واحدها صورت می‌گیرد. با این روند، هزینه‌های فرهنگی، دانشجویی، پژوهشی و... دارای شناسنامه شده و درآمدها و هزینه‌کردها قابل پیگیری و ارزیابی خواهد بود.

دکتر طهرانچی با اشاره به تمرکز منابع مالی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سازمان مرکزی، گفت: برای نظام‌مند کردن وضعیت مالی دانشگاه، منابع واحدها را در خزانه سازمان مرکزی تجمیع کردیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: شفافیت مالی یکی از موضوعاتی است که در دانشگاه آزاد اسلامی دنبال می‌کنیم و برای اینکه شعار شفافیت محقق شود، باید جریان مالی دانشگاه را منظم و نظام‌مند کنیم تا بتوانیم از وضعیت آن گزارش تهیه کنیم. همانطور که پس از انجام حسابرسی مستقل، گزارش آن در جلسات هیأت امنای استانی با حضور ائمه جمعه، استانداران و نمایندگان وزارتین، ارائه شد.

وی با اشاره به نقش تشکل‌های دانشجویی در ایجاد تحول در دانشگاه، گفت: تحول دانشگاه آزاد اسلامی فقط یک شعار نیست و معتقدیم اگر تشکل‌های دانشجویی کنار ما نباشند، این تحول ممکن نیست، بنابراین نقدها و نظرات تشکل‌های دانشجویی را برای خود غنیمت می‌دانیم و به هیچ وجه از نقدها نگران و ناراحت نمی‌شویم.

دکتر طهرانچی در پایان خطاب به اعضای تشکل‌های دانشجویی، تاکید کرد: اینکه برخی در این جلسه از ورود بی‌مورد مدیران دانشگاه به موضوعات تشکل‌ها گله‌مند بودند، انتقاد درستی است و نشان می‌دهد که تشکل‌ها هنوز نتوانسته‌اند بر ظرف دانشگاه اثرگذار باشند. شما دانشجویان جوان و پرانرژی هستید و نباید تابع ظرف باشید. همه باید ظرف را متناسب با مظروف آن که نیروهای انقلابی جوان است و شامل همه آحاد و سلایق می‌شود، اصلاح کنیم.

اوقات شرعیکلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود می باشد
اجرا و پشتیبانی توسط: شرکت نوید ایرانیان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود تنهادانشگاه فنی و مهندسی در شمال ایران,Islamic Azad University, Langarud Branch, The first technical and engineering university of north of Iran, Langrood Branch, Langaroud Branch, Langaroud Branch, Langeroud Branch, Langerood Branch Langroud Branch, IAUL دانشگاه آزاد لنگرود، دانشگاه آزاد واحد لنگرود، دانشگاه آزاد استان گیلان، دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان دانشگاه واحد لنگرود